mizahgastesi bardak
İnceleme

Kültleşmiş Bir Baş Yapıt: Hayvan Çiftliği

0

1945’te yayınlanan ve yayınlandığı ilk andan itibaren büyük ses getiren George Orwell’ın hiciv dolu Hayvan Çiftliği romanını sizler için inceledik. iyi okumalar.

Konusu

Kültleşmiş Bir Baş Yapıt: Hayvan Çiftliği

Bay Jones, büyük bir çiftliğin sahibidir. Her ne kadar çiftlik büyük olsa da, sorumluluğu da büyüktür. Bay Jones, pek sorumluluk sahibi değildir. Hayvanlar çok çalışmaktan ve aç kalmaktan bitap düşmüştür. Fazla dayanamazlar, gizlice toplanırlar. Domuzların ileri geleni Koca Reis onlara nutuk çekmekte, onları kışkırtmaktadır. Bütün hazırlıklar tamamlanır ve başkaldırı başlar. Bay Jones, çiftlikten kovulur. Her ne kadar ‘macera bunun neresinde?’ desek bile, asıl macera Koca Reis’in ölümüyle başlar. Domuzlar yönetimin onlarda olması gerektiğini söyler. Bunun üzerine iki isim öne çıkar biri Snowball diğeri ise Napolyon’dur. Napolyon gizli yetiştirdiği köpekleri kullanarak Snowball’ı çiftlikten kovar ve çiftlikte bir dikta düzeni kurar.

Verdiği Mesaj

Kültleşmiş Bir Baş Yapıt: Hayvan Çiftliği

Kitap her ne kadar fabl olarak dursa da aslında bir sistem eleştirisi taşımakta.

I.Dünya Savaşı  ile sancılı bir sürece giren Çarlık Rusya’sının hikâyesini hepimiz ortaokul ve lisede öğretmenlerimizden dinledik. Hikayenin sonu hep Bolşevik ihtilali ile bitse de bizler için, hikâye böyle basit bitmiyor. Lenin önderliğinde üzerindeki çarlık dersini yırtıp atan Rus halkı, Sosyalizmi benimsemişti. İşte meraklıları için Hayvanlar Çiftliği burada devreye giriyor. Kısa bir şekilde özetlememiz gerekirse Hayvan Çiftliği ‘ni ‘Sovyet Tarihine Giriş’ olarak tanımlayabiliriz. Hayvanların çevresinde gelişen olaylar ve bunun tarihteki tekerrürü insanlar ve sistemler! Orwell, Lenin sonrası Stalin Rusya’sının fotoğrafını çekip bizlere gösteriyor.

Hayvan Çiftliği Değerlendirme

Kültleşmiş Bir Baş Yapıt: Hayvan Çiftliği

Okuduğunuz ilk andan itibaren sıkılmadan, keyifle okuyacağınız bir kitap karşımızda. Her ne kadar bir hayal dünyasının içine sürüklenseniz de yüzünüze çarpan gerçekliğin ta kendisi. Aslında bu kitap her tarih dersinde mutlak okunması, okutulması gereken bir kaynak niteliği taşımakta. Özellikle pandemi nedeniyle kendimizi geliştirmeyi kafamıza koyduğumuz şu zamanlarda gerçekten bizlere hem keyif verip hem de bir şeyler katacak ender eserlerden bir kitap. Ve emin olun kitaplığınızın bir köşesinde tekrar ve tekrar okutmak için sizi harekete geçirecek.

Sabahattin Ali Eseri Olan 5 Şarkı listemize buradan ulaşabilirsiniz

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Türk Sinemasının Cesur Yönetmeni: Can Evrenol

önceki yazı

Verdiği Mesajlarla Unutulmayan Leyla ile Mecnun Replikleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.