mizahgastesi bardak
İnceleme

Küresel Sinema ve Sektörel Etkileri

0

Sinema her birimiz için farklı anlamlara sahip bir konu. Bu konuyu duygusal yönden ziyade dikkatimizi çeken kültürel etkileri ile büyüyen sermaye gücüne ve bu devasa sinema endüstrisinin nasıl küresel bir güç olarak boyut atladığına hep beraber bakalım. 

Amerikan Kültür Emperyalizmi 

Rambo 4 (2008)

Amerikan emperyalizmi; ülkenin kültürünü, sanatını, bakış açısını, göstermek istediği imajını ve ideolojisini  kendisinden zayıf olan ülkeye savaş ya da siyasi güç olmadan yumuşak güç olan sinema ile yapmasıdır. Çünkü bu filmlerde hep Amerika  kahramanı rakibini her daim yener ve cezalandırırdı bu da Amerika’nın gücünü ince ince işler. 

Hollywood Etkisi 

Bir kitle kültür ürünü olarak sinema, büyük sermaye gruplarının çıkarları doğrultusunda, hem kar elde etmek hem de ideolojik manipülasyon için kullanılmaktadır. Bir dağıtım endüstrisi olarak sinema, kapitalist toplumsal ideolojiden bağımsız değerlendirilemez. Hollywood bu endüstrinin en güçlü simgesi. Sermayenin de en büyük patronu dememiz yanlış olmaz. Bunu  ateşleyen en büyük sebep ise Dünya Savaşları’nda Amerikan halkını duygusal olarak etkilemek için sinemayı bir nevi propaganda aracı olarak kullanılması.

Avrupa Sineması 

Başkalarının Hayatı (2006)

Günümüzde sanatın doğduğu yer olan Avrupa, sinemanın doğum yeri olarak da karşımıza çıkıyor. Tabi Avrupa bunu hızlıca bir sektör haline getiriyor. Sinema salonları kuruluyor filmler çekiliyor, hatta Amerika’da yayınlanan filmlerin çoğu Avrupa’dan ithal ediliyor. Avrupa sineması, sanat filmleri Avrupadan çıkar, algısının da sahibi oluyor. Günümüzde dijital platformların ortaya çıkması ile dünya, Avrupa sinemasının farklı yönlerini tanıdı ve  popüler olmasını  büyük oranda etkiledi.

Dijital Platformlar 

Geleceğin film sektörü burada yaşamını sürdürürken, artık ana akım televizyon dizi ve programına maruz kalmak istemeyen  insanlar için bu platformlar büyük destek oldu. Yerli yapım şirketlerinin de kendi platformlarında içerikler üretmesi ile sektörün üretim kabiliyetinin artması seyir keyfimize uygun daha kaliteli hale geldiğini görüyoruz. Sonuçta biz kendimiz üretmezsek her zaman başkalarının yayınladıklarını izlemek zorunda kalırız. 

Sizin için incelediğimiz küresel sinema ve sektörel etkileri konusunda siz de görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Diğer inceleme yazılarımızı okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Aşırı Etkileyici ve Rahatsız Edici Harikulade Filmler

önceki yazı

Hayatınıza Yön Verecek Yılmaz Erdoğan Sözleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.