mizahgastesi bardak
İnceleme

Mahallemizin Dostu Olan Yapım: Örümcek Adam Serisi

Marvel Comics’in dünyaca tanınan ve en çok sevilen süper kahramanı ünvanını elde eden, Sam Raimi yönetmenliğindeki ‘Örümcek Adam’ serisi hakkındaki detayları inceledik.

Örümcek Adam (2002)

Yönetmenliğini Sam Raimi’nin yaptığı filmin senaryosunu David Koepp, Alvin Sargent ve Scott Rosenberg yapmakta. Filmde Peter Parker’ın ‘Örümcek Adam’ olma hikâyesini şahit olurken ‘Yeşil Cin’ ile mücadelesini izliyoruz. Filmin başrolleri Tobey Maguire, Kristen Dunst, James Franco ve William Dafoe paylaşmakta.

Örümcek Adam 2 (2004)

Serinin ilk filminde beklentinin üzerinde gelen gişe başarısı sebebiyle Sony Pictures ve Marvel serinin ikinci filmi için kolları sıvadı. İkinci filmde kötü adam olarak en azılı düşmanı Dr.Octavius rolü ile Alfred Molina’yı izliyoruz. Bu filmde Peter Parker yeni güçlerine alışmaya ve özel hayatı ile örümcek hayatı arasındaki bağı dengede tutmaya çalışmaktadır. Bu filmin senaryosunu Alvin Sargent yazdı ve Alfred Gough, Miles Millar, David Koepp, Michael Chabon’lu ekipse geliştirmeleri yaptı.

Örümcek Adam 3 (2007)

Peter Parker uzaydan gelen bir yaratığın bulaşması sonucu daha fazla güçlenir ve kostümü simsiyah olur. İki seçeneği vardır; ya kötü ya da iyi olacaktır. O ise karanlığı seçer. Bu seçim ona pahalıya mal olacaktır. Daha sonra bu yaratıktan kurtulsa bile zorlu kötü düşmanlar edinmiştir çoktan. Serinin bu sonuncu filminde kötü karakterler olarak Kum Adam (Thomas Haden Chruch), Venom (Topher Grace) ve Yeni Cin’i görmekteyiz. Bu film aslında serinin sondan önceki filmi olacakken bazı sıkıntılar nedeniyle 4. filmden vazgeçilmesi nedeniyle serinin son filmi oldu.

Değerlendirme

Öncelikle serinin 4. filmi çekilmemesi en büyük eksiklik. Çizgi film serisini hayranlıkla izlemiş herkes Venom ile Örümcek Adam’ı uğruna birlikte müttefik yapacak Carnage’lı bir seri finali bekliyordu fakat bu olmadı. Venom demişken, 2018 yapımı solo filminde Tom Hardy’nin Venom’unu izledikten sonra Topher Grace’in Venom’u çok basit ya da sıradan kalmakta. Zaten ilk çıktığı zamanda beğenilmemişti. Olumlu tarafından bakarsak eğer; Tobey Maguire sanki Örümcek Adam olmak için doğmuş. Stan Lee’nin yarattığı ve çizgi film serisi içerisinde yer alan Örümcek Adam ve Peter Parker karakterine hem tip olarak hem de oyunculuk anlamında bire bir uyuyor desek muhtemelen yanılıyor olmayız. Seri ilk filminden son filmine kadar hikâyeler ve karakterler olarak orijinal çizgi roman evrenine bağlı kalınarak çekilmiş, bu aslında bizim bu seriyi ve Örümcek Adam’ı sevmemizin püf noktası. Çünkü her birimizin izlediği çizgi filmdeki ve okuduğu çizgi romandaki Örümcek Adam’ı kanlı canlı sinemada izlemek büyük keyif almamıza neden oldu ve yıllardır çoğu izleyicinin gönlündeki Örümcek Adam Tobey Maguire olarak kaldı.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Uyarlandığı Kitapları Gölgede Bırakan 5 Kitap Uyarlaması Film

önceki yazı

İsimler Değişse de Hep Aynı Rolleri Alanlar

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.