mizahgastesi bardak
Haberİnceleme

Mahşer-i Cümbüş 20. Yılına Başlıyor!

0

Türkiye’nin ilk modern doğaçlama tiyatro ekibi Mahşer-i Cümbüş, 12 Eylül Cumartesi akşamı 20. yılına merhaba diyecek.

Mahşer-i Cümbüş 20. Yıl Sezonuna Başlıyor!

Covid-19’un sanatın her alanını etkilediği bu dönemde az da olsa sevindirici haberler alabiliyoruz.

Yıllardır televizyon kanallarında ve ulusal ve uluslararası yerlerde sahne alan Mahşer-i Cümbüş, 12 Eylül Cumartesi akşamı kendi sahnesi Hayalhane‘de yeni sezonuna başlıyor. Mahşer-i Cümbüş’ ün oyuncu kadrosunda; Ayhan Taş, Burak Satıbol, Yiğit Arı, Özlem Türay ve Ayça Işıldar Ak yer alıyor. İsimlerini belirttiğimiz oyuncular aynı zamanda 2001 yılında kurulan ekibin kurucuları.

Mahşer-i Cümbüş’ü Tanıyalım

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde tanışan; Yiğit Arı, Burak Satıbol, Dilek Çelebi, Ayhan Taş, Özlem Türay, Ayça Işıldar Ak, hocaları Yrd. Doç. Dr. A. Kadir Çevik doktorasını doğaçlama tiyatro üzerine yapmasıyla derslerinde doğaçlama ağırlıklı çalışmalara başlar ve doğaçlama tiyatroya gönül verirler. Birbirleriyle uyum içerisinde olan ekip, okullarının bitmesiyle beraber Arapça‘da kale arkası seyircisi anlamına gelen Mahşer-i Cümbüş adını alan grubu kurarlar. Gruba daha sonra Fatih Pestil ile Fatih Günay katılır ve topluluk bugünkü halini alır. Ankara Tenedos Kafe’de gösterilerine başlayan grup, 2005 yılında İstanbul’da kendi sahneleri olan Hayalhane‘yi açarlar.

Mahşer-i Cümbüş, Fox TV ve Star TV ekranlarında da programlar yapmıştı. Özellikle Anında Görüntü Show olarak yayınlanan programları, yıllar geçse de aynı zevkle izlenebiliyor. Tiyatro Sporunu Türkiye’de ilk defa seyirciyle buluşturan grup, yüzlerce Tiyatro Sporu ve Beyin Fırtınası gösterisi yapıp 12. Uluslararası Tiyatro Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Türkiye’nin çeşitli illerinde sahne alan grup, doğaçlama tiyatro kursu açarak yeni nesil tiyatrocular yetiştirmeye de devam ediyor. Aynı zamanda Avrupa Turnesi yapmaları, kendilerinin dünyanın başka uçlarında bile sevildiğinin göstergesi.

Star TV Yılbaşı Özel Programı

Oyuncular sadece doğaçlama tiyatroyla kalmayıp çeşitli film ve dizi projelerinde de yer alıyorlar. Ayhan Taş, Burak Satıbol ve Yiğit Arı’yı en son Netflix ekranlarında yayınlanan Döndüm Ben filminde izlemiştik. Ayhan Taş ve Burak Satıbol İkilisi; Kardeş Payı, İşler Güçler, Babaların Babası, Yusuf Yusuf ve Düğün Dernek gibi bir çok yapımda rol aldılar. Özlem Türay ise en son Çukur dizisinde gazeteci Emir’in eşine hayat vermişti.

12 Eylül’de yeni sezona başlayan ekibin 20. yılını kutluyor ve başarılar diliyoruz. Oyunun biletlerine Biletix üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ferdi Çelik
Atanamayan Muhabir / Gastronot

Dolarla Yaşlanan Leyla ile Mecnun Oyuncuları

önceki yazı

Uğur Bilgin’in Adını Unutturup Oyunculuğunu Hafızalara Kazıyan 5 Güldür Güldür Mesut Karakteri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Haber