0

Mecnun Kimdir?

Leyla ile Mecnun dizisinde Ali Atay’ın canlandırdığı Mecnun karakterini ele alıyoruz bu yazımızda. Peki Mecnun Kimdir? Mecnun insanı; üşengeç, çipil gözlü, Tenten kılıklı, gri kazaklı, babolisinin köşe başlısı ve Leyla’sının Mecnun’undur. Leyla ile Mecnun dizisi bir efsane olarak kayıtlara geçerken Mecnun karakteri de bu efsanelikten payını almıştır.

Mecnun’u Nasıl Biliriz?

En çok bilinen repliği “At mı var arkamda?” ve “Cengiz mi Hanım?”dır. Yaptığı her planın kusursuz işleyemeyişiyle bilinir. Gözlerini kıstığında kendisini ve arkadaşlarını tehlikeli durumlara sokan Mecnun; aşka, sevgiye, dostluğa, geçmişe ve insanlığa kıymet verir. Yer yer saçmalıklara yer vermediğini de gördüğümüz Mecnun, sırf daha ucuz olduğu için ve babasının daha rahat alabilmesi için tulumba tatlısını sevmektedir.

Mecnun ve Muadilleri

Sinemamızda ve televizyonlarımızda gördüğümüz bazı karakterler ve Mecnun’un ortak özelliklerine bakalım. Samimiyeti ve absürtlüğüyle Kardeş Payı dizisindeki Metin, yaptığı müthiş (öyle olduğuna inanmış bir kere) planlarla Ayrılsak Da Beraberiz dizisindeki Feridun Bitir, tembelliğiyle de emsalsiz olan bu karakter genel görünüş itibariyle Tenten’e benzetmekte ısrarcıyız. Mecnun’u benzettiğimiz karakterler haricinde Mecnun’a benzeyen karakteriyle de Tutunamayanlar dizisindeki Tarık karakterinden bahsetmezsek olmaz.

Ali Atay ve Mecnun

Kariyerinin en büyük çıkışına Mecnun karakteriyle imza atan Ali Atay, bu projeden sonra çok zıt işlerde ve yönetmenliğiyle öne çıkmayı tercih etti. “Bu tür farklı işlerle de Mecnun’un bir efsane olarak kalmasını sağladı.” dersek yanlış olmaz. Ali Atay’a bu karaktere hayat verdiği için, Burak Aksak’a bu karakteri ortaya çıkardığı için ve Onur Ünlü’ye bu karakteri çektiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Beyoğlu Sineması Desteklerimizi Bekliyor

önceki yazı

Şafak Sezer’den Kolpaçino Müjdesi!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.