mizahgastesi bardak
Derleme

MC’lerin Başrolde Olduğu 5 Film

0

Açılımı microphone control (mikrofon kontrol) ya da master of ceromony (seremoni ustası) olan MC (emsi), hip hop kültürünün bir parçası olan rap müziği icra eden kişiye denir. Sinemada da başrolde MC’lerin olduğu birçok film yer alıyor. Ülkemizde de pandemi dolayısıyla ertelenen ve başrolünde Dağra Solmaz’ın bilinen adıyla Stabil’in yer aldığı Kovala filmi; bu konuda merakla beklediğimiz, ülkemizde hip hop ve rap müziği adına öncü olan bir filmdir. Şimdi biz de sizin için MC’lerin başrolde olduğu 5 filmi derledik.

5. Süper Ot

Başrolde Golden Age Hip Hop’ın en önemli temsilcilerinden Wu Tang Clan üyesi olan Method Man ve Redman’in yer aldığı bu yapım, sokaktan iki çocuğa şans verilirse neler yapabileceğini gösteriyor. Oxford’a giden bu iki haylaz öğrenci bu başarıyı ise süper bir ota borçludur. Dikkat! Filmde kötü örnek olabilecek davranışlar vardır.

4. 8 Mil

Rap denince şu anda yaşayan en iyi mc olarak gösterilen Eminem akla gelir. Filmin oyuncu kadrosunda Eminem’in yanında Xzibit ve Proof gibi iki önemli isim de yer alıyor. Zaten filmin konusu, rap müzik konusunda başarısını herkese kanıtlayıp ve gettodan çıkmak isteyen bir grup. Filmdeki Freestyle sahneleri ise kalplerin bpm’ini ayarlıyor diyebiliriz.

3. Berber Dükkanı

West Coast Hip Hop’ın en önemli temsilcilerinden Ice Cube, birçok filmin başrolünde yer almış ve sıfatına oyunculuğu da başarılı bir şekilde eklemiştir. Berber Dükkanı ise onun oyunculuğunu en çok öne çıkartan filmdi. Filmde Ice Cube’u, babasından miras kalan berber dükkanını satmaya çalışan biri olarak görüyoruz. Film dram ve komediyi çok güzel bir şekilde harmanlayan filmlerden biridir.

2. Zengin Ol ya da Uğrunda Öl

Birçok filmde rol alma başarısı gösteren Curtis Jacson ya da bilinen adıyla 50 Cent özellikle bu filmle müthiş bir çıkış göstermiştir. Rap müziğin kollarından biri olan gangsta rap ile ilgili bilgilerin de verildiği film, siyahilerin rap müziğe gettodan çıkış bileti olarak baktığını görmemizi sağlıyor. Kısacası film, bir bataklıktaysak bu bataklıktan bizi yalnızca bizim çıkarabileceğimizi gösteriyor.

1. Juice

Tupac’ın yer aldığı film, rap müzik ve hip hop adına büyük bir öneme sahip. Gelmiş geçmiş en iyi MC olarak gösterilen Tupac, bu filmle insanların rap müziğe daha sıkı tutunmasını da sağlamıştır. Filmde gettodan çıkmak için bir soygun hazırlayan bir grup arkadaşın işleri istedikleri gibi gitmiyor. Yarattığı gerilim, oyunculuk ve müzikleriyle efsane film izlenmesi gereken hip hop filmlerinden.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Özel Tiyatrolar Tehlikede: TOY İstanbul Kapanıyor!

önceki yazı

Başarılı Bir Film Yapmayı Etkileyen Faktörler

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme