mizahgastesi bardak
İnceleme

Ödüllere Doymayan Film Tavsiyesi: Normadland (2020)

Filmden ziyade belgesel tadı alacağınız, kurgudan uzak gayet doğal bir yapımla sizlerleyim. Kendinden sıkça söz ettiren, ödülden ödüle koşan yapımın senaristliğini ve yönetmenliğini; The Rider filmiyle büyük başarı yakalayan “Chloé Zhao” üstlenmiştir. Film, Jessica Bruder tarafından yazılan “Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century” adlı kitaptan uyarlanmıştır.

2021 93. Akademi Ödüllerinde 6 dalda Oscar’ a aday olup ; “EN İYİ FİLM OSCAR’ I, EN İYİ YÖNETMEN OSCAR’ı, EN İYİ KADIN OYUNCU OSCAR’ı” yanı sıra 20’den fazla ödülün sahibi olmuştur. Başrol ve yapımcılığını üstlenen Frances McDormand’a da Oscar kazandırmıştır. Ayrıca; Chloé Zhao En İyi Yönetmen dalında Altın Küre alan ilk Asyalı kadın yönetmen unvanına sahip olmuştur.

KONUSU

2008 Amerika krizi sonrasını anlatan filmde ; bir kartonpiyer fabrikasının kapanmasıyla işsiz kalan emekliliği yakın bir kadının hikâyesi anlatılıyor. 60 yaşlarında işsiz kalmasıyla intihar etmeyi düşünen Fern, Nevada kırsalında yaşamaktadır. Elinde avucunda 2. el otobüsünden başka bir şey yoktur. Bu otobüsü karavana çevirir ve artık onu evi beller. Böylelikle modern göçebeliğe adım atar. Öncü ismini verdiği karavanıyla oradan oraya gezer durur. Günübirlik işlerde çalışır. Haddinden fazla insan tanır. Ancak değişmeyen tek bir şey vardır “yalnızlığı”…

Film o kadar sahicidir ki Frances McDormand ve David Strathairn dışında bütün oyuncular gerçek göçebelerdir. Oscar ödüllü oyuncu McDormand yalnızlığı seyirciye o kadar güzel yansıtır ki ; o an hayattan tek korkunuzun yalnız kalmak olduğunu anlarsınız. Bütün olayların başrolümüz Fern’in ekseni etrafında döndüğü , kurgudan uzak ve ne anlatmak istediğini çok iyi bilen bir yönetmenin elinden çıkan bu nefis yapımı izleminizi şiddetle tavsiye ederiz. Şimdiden iyi seyirler.

En İyi Yerli Kara Komedi Filmleri: Güldürürken Düşündüren Filmler

önceki yazı

Edebiyat Filmleri – Edebiyata Yön Veren Hayatlar

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.