mizahgastesi bardak
Derleme

Psikolojik Gerilim ve Gizem Filmlerini Sevdirecek 5 Alfred Hitchcock Filmi

0

20. yüzyılın en iyi yönetmeni kabul edilen, ödülden ödüle koşan, “Gerilim Efendisi” İngiliz yönetmen; Alfred Hitchcock ‘un gerilim ve gizem dolu, birbirinden muhteşem yapımlarını sizler için derledik. İyi seyirler…

5. Trendeki Yabancılar (1951)

Hitchcock’un muazzam yapıtlarından biri olan Trendeki Yabancılar filmi, Patricia Highsmith‘in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Her zaman olduğu gibi Hitchcock, bu kitabın da bütün telif haklarını satın almıştır. Ünlü tenisçi Guy Haines, kendisini aldatan karısından boşanmak istemektedir. Fakat karısı para için boşanmayı kabul etmez. Guy, bir gün trende giderken Bruno Antony ile tanışır. Bruno zengin bir ailenin çocuğudur ve babasından ölesiye nefret etmektedir. Bu ikili aralarında sohbet ederken Bruno Guy’a sadistçe bir “çapraz cinayet” planı teklif eder. Guy, Bruno’nun babasını; Bruno, Guy’ın karısını öldürecektir. Buradan sonra gerilimin artmasıyla Hitchcock yine kendine has tarzıyla seyirciyi adeta büyülemişçesine ekrana kilitler.

4. Ölüm Korkusu ( 1958)

Alfred Hitchcock ‘un zamanında değeri bilinmeyen fakat günümüzde adını altın harflerle yazdırmış filmlerinden biridir. Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın birlikte yazdıkları “D’entre len morts” adlı romandan uyarlanmıştır, özgün adı ise “Vertigo” dur. Polis memuru olan Scottie Ferguson’da, bir gün suçlu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayınca yükseklik korkusu baş gösterir. Bu korku nedeniyle mesleği bırakır. Eski arkadaşı olan bir iş adamı tarafından karısı Madeleine’yi takip etmesi için dedektif olarak kiralanır. Scottie, kadını yakından takip ettikçe yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu farkeder. Dahası Madeleine’nin intihara meyilli olduğunu görür. Artık uzaktan takip etmek fayda etmeyecektir. Scottie korkularıyla yüzleşeceği bir mücadelenin içine girecektir.

3. Şüphenin Gölgesi (1943)

Usta yönetmen Hitchcock’un, en sevdiği film olarak nitelendirdiği özel bir filmdir. “En İyi Hikaye Oscar”ına aday olmuş, “Satellite En İyi Klasik DVD” ödülüne layık görülmüştür. Film, Charlie dayının akrabalarını ziyaret etmek için Santa Rosa kasabasına gelmesiyle başlar. Ancak bilmedikleri bir şey vardır. Charlie dayı, kanundan bir adım önde giden bir katildir. Ama kısa süre içinde adaşı olan yeğeni genç Charlie, dayısının bir katil olduğundan şüphelenince ikili arasında ölümcül bir kovalama başlayacaktır. Hitchcock’un en sürükleyici psikolojik gerilim filmlerinden biri olan “ Şüphenin Gölgesinde“, genç Charlie gerçeğe yaklaştıkça her zaman olduğu gibi seyirciyi ekrana kilitleyecek cinsten.

2. Cinnet (1972)

Cinnet, Hitchcock’un en son filmlerinden olmasına rağmen içinde ilkleri barındırmaktadır. Genelde “katil kim?” şeklinde ilerleyen ve asla tamamen çıplak kadın vücuduna rastlanmayan Hitchcock filmleri “Cinnet” ile ilklerini yaşamıştır. Film, kurbanlarına tecavüz ettikten sonra onları öldüren sapık bir katilin etrafında dönüyor. Polisin uzun süre yanlış adamı kovaladığı filmde Hitchcock’un izleyiciyi ustaca gerim gerim gerdiği güçlü filmlerden biri. Başta da dediğimiz gibi filmde “katil kim?” diye düşünmek yerine katille filmin başında tanışıyoruz. Gerilimin eksik olmadığı bu filmde sinirlerinize hakim olun. Bu güçlü yapım 1973 Altın Küre Ödülleri’ ne “En İyi Film“, “En İyi Yönetmen“, “En İyi Senaryo“, ve “En İyi Orijinal Müzik” dallarında aday olmuştur.

1. Sapık (1960)

Alfred Hitchcock’un yönetmenliğini üstlendiği bir başyapıttır. Senaryosu Robert Bloch’un aynı adlı kitabından esinlenerek yazılmıştır. Filmde, sekreter Marion Crane patronundan çaldığı 40.000$ ile sevgilisinin yanına gitmektedir. Yol üstünde, geceyi geçirmek için bir otele uğrar. Otele girdiği anda bir anormallik olduğunu anlar ancak pek oralı olmaz. Uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Bay Norman’ın kişiliğinde sıkıntılar olduğunu fark eder ve odasına çıkar. Odasında duştayken öldürülür. Gizem ve gerilim buradan sonra başlamaktadır.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirip İlham Olacak 5 Belgesel Filmine buradan ulaşabilirsiniz

Fuat Ergin ile ‘Hep Hip Hop’ Yakında Başlıyor!

önceki yazı

Hayatın Vazgeçilmez Gerçeği: Büyümekle İlgili Filmler

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme