mizahgastesi bardak
Haber

Rasim Öztekin Dümbüllü Kavuğunu Şevket Çoruh’a Devrediyor

0

Türk tiyatrosunda en önemli sembollerden olan kavuk, nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor. Usta oyuncu Rasim Öztekin, Ferhan Şensoy’dan devraldığı Dümbüllü Kavuğu olarak bilinen kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı. 

Rasim Öztekin Dümbüllü Kavuğunu Şevket Çoruh’a Devrediyor

Dümbüllü Kavuğunu 4 yıl önce Ses Tiyatrosu’nda Pardon filminde beraber rol aldığı Ferhan Şensoy’dan devralan Rasim Öztekin, açıklamasında: ‘Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim. Büyük özverilerle “Baba Sahne’yi” kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz.’ şeklinde konuştu. 

Rasim Öztekin Dümbüllü Kavuğunu Şevket Çoruh’a Devrediyor
İsmail Dümbüllü

Dümbülü kavuğu olarak bilinen kavuk, İsmail Dümbüllü‘ye de tiyatro aşığı olan yoğurtçu Kel Hasan Efendi tarafından devredilmiştir. İsmail Dümbüllü, geleneksel Türk Tiyatosunun son temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kendisi aynı zamanda günümüzde doğaçlama olarak bilinen tuluatın da ustasıdır. İsmail Dümbüllü de kavuğu o dönemde ‘Kanlı Nigâr’ oyununda beraber rol aldığı Mahmut Hoca ve Yaşar Usta karakterleriyle hafızalarımızda yer edinen Münir Özkul’a devretti. Kavuğu 1989 yılına kadar elinde tutan Münir Özkul da kavuğu Ferhan Şensoy’a devretmiştir. 

Rasim Öztekin Dümbüllü Kavuğunu Şevket Çoruh’a Devrediyor

“Kavuğu vereceğin kişi Türk tiyatrosunu ileri götürecek biri olmalı” sözlerini söyleyen Ferhan Şensoy da kavuğu Türk sinemasının önemli filmleri arasında yerini alan Pardon filminde beraber rol aldığı Rasim Öztekin’e vermiştir.  

“Kavuğu çok çabuk devretmek isterim ki bu gelenek sürsün. Bunu layık olana çabuk devrettiğim sürece bu gelenek sürecektir. Kavuk müzeye gittiği zaman hiçbir anlamı kalmayacak. Dolayısıyla bu geleneğin sürmesi lazım” diyen Rasim Öztekin de bugün kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı.  

Şevket Çoruh daha önce Baba Sahne açılışında Müjdat Gezen’den Fes’i devralmıştı. Sanatçı hem de bu sahne açılışında büyük bir borcun da altına girmişti. Tiyatro için yaptığı fedakarlık, kendisine belki de ülke tiyatrosunda önemli değerler kazandırdı.

Rasim Öztekin Dümbüllü Kavuğunu Şevket Çoruh’a Devrediyor

Kavuğun bir başka oyuncuya devredilmesi için oyuncunun; halkın sevdiği ve muhalif bir kişilikte olması söylenir. Ancak bu muhaliflik; siyasi bir muhaliflik değil, toplumun kabul ettiği normlara karşı oluşması gereken bir muhalifliktir. 

Ferdi Çelik
Atanamayan Muhabir / Gastronot

Tenet Filminden Kamera Arkası Videosu Yayınlandı

önceki yazı

Edebiyat Uyarlaması Türk Filmleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Haber