mizahgastesi bardak
Derleme

Sahipsiz Bir Kadının Öyküsü: Yatık Emine

Yatık Emine, Refik Halit Karay’ın 1920’de yayımladığı “Memleket Hikayeleri” adlı eserinde yer alan aynı adlı öyküden uyarlanmıştır. Senaristliğini tarihçi Turgut Özakman ve Ömer Kavur yapmıştır. 1974 yapımı filmin yönetmenliğini yine Ömer Kavur üstlenmiştir. Başrollerinde Necla Nazır, Serdar Gökhan ve Mahmut Hekimoğlu yer almaktadır. Ömer Kavur’un ilk uzun metraj filmidir. Refik Halit Karay’ın bu öyküsü zamanında çok ses getirmiş ve bir çok tartışmaya yol açmıştır. Üstünde durulması gereken ve toplumun vicdanını sorgulatan bir eser olduğundan çok da şaşırmamak gerek.

Sürgün

ll. Meşrutiyet‘ in ilanından sonra 1909 yıllarında; Yatık Emine isminde bir kadın, valinin emriyle vilayetten küçük bir kasabaya sürgün edilir. Suçu ise erkekleri etkilemek fahişelik yapmaktır. Kasabaya getirildiğinde kalacak yeri olmadığından karakol nezaretinde misafir edilir. Ancak fahişelik damgası yediğinden nezarette ki kadınlar tarafından horlanır ve dövülür. Orada gördüğü şiddetten ötürü yine Emine suçlanır. Kaymakam, nezarette kalması uygun olmayacağından Emine’yi bir odacının evine gönderir. Emine, gittiği evli çocuklu olan odacının evinde hizmetçilik yapmaya başlar.

Merhametsizlik

Ancak kasabanın her yerine nam salan Emine ‘ yi kimse hoş karşılamaz. Kadınlar odacının evine gelerek bizzat Emine’ yi görmek ondan birkac cilve kapmak isterler. Emine’ yi gördüklerinde onu cılız bulur kel tavuğa benzetirler. Kasabanın erkekleri odacıyı her gördükleri yerde Emine’ yi sorar hakkında ahlaksız ithamlarda bulunurlar. Birgün Emine çamaşır sererken odacı tarafından tecavüz girişimine maruz kalır. Tüm kadınlar tarafından dövülerek, yerlerde sürüklenerek kapı dışarı edilir. Adı çıkmış bir kere … Kimse odacıyı suçlu görmez. Askerler tarafından hastaneye götürülen Emine üç gün boyunca hastanede yatar. Hastanede hasta bakıcı kendisi gibi sürgün Server’ le kaynaşır. Server, doktordan Emine’ nin ona yardım etmesi için ricada bulunur. Ancak kaymakam olsun diğer ileri gelenler olsun Emine’ nin hastanede kalmasını uygun görmezler. Ona bir ev tahsis etmeye karar verirler. Emine’ ye kumandan tarafından herkesten uzakta yıkık dökük bir ev tutulur. Evin içinde eşya bile yoktur. Kumandanın tayınından bir ekmek hergün Emine’ ye verilir. Çalışmak ister ama kimse ona iş vermez. Herkes Emine’ ye faydaları olmasından korkar. Emine’ ye yardım eden sürgün Server ,arzuhalci deli İsmail ve kumandandır. Sürgün Server , Emine’ nin evine eşyalar alır o harabeyi yaşanılacak bir yer haline getirir. Hergün Emine’ ye yemek götürür. Ancak kasaba halkı buna da müsade etmez herkesin dedikodu malzemesi olur. Server’ in gece vakti Emine’ nin evine gittiğini ahlaksızlık yaptıklarını söylerler. Oysa ki bütün kasabanının erkekleri Server’ in yerinde olmak isterler. Bunlara karşın Server’ in unutulmaz bir repliği şöyle ; ” Namus diye bas bas bağırırsınız! Sonra zavallı bir kadına insafsızca yüklenirsiniz. Fakat elinize bir fırsat geçse …. Namus ha namus ….” Sırf Emine’ ye yardım ettiği için Server’ i taş ocaklarına sürerler.

Son

Kumandan da diğer vilayet karakollarını denetime gider. 10 gün boyunca gelmeyecektir. Fırıncı kumandanın yokluğunu fırsat bilip Emine’ye ekmek vermez. Bir ara Emine’nin yokluğunu fırsat bilen kadınlar evini darma duman edip , camlarını kırarlar. Emine eve vardığında evinin eskisi gibi harabe haline geldiğini görür. Soğuk bir yandan açlık bir yandan öylece kalakalır. Pencerenin önüne oturmuş çölde serap gören bir bedevi gibi kumandanın at üstünde kasabaya doğru geldiğini görür. Ancak bu sadece bir hayaldir. Kimsesiz kalmıştır. Ertesi gün kasabanın erkeklerinden Emine’nin evine gelenler olur ve Emine’yi sonsuz uykusunda bulurlar…. Kendine takılan Yatık lakabının anlamını bile bilmeyen Emine’nin tek suçu sevdiği adama kaçmaktır. Sevdiği adam da hevesini alıp Emine’yi ortada bırakmıştır. Emine’ de utancından bir daha baba ocağına dönememiş ve bu ahlaksız dedikodulara, toplum dışına itilmeye, hor görülmeye maruz kalmıştır.

Ayağınızı Yerden Kesecek Uzay Konulu Filmler

önceki yazı

Yerli Filmlerde Söylenen Unutulmaz Şarkılar

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.