mizahgastesi bardak
İnceleme

Sanatın Elli Tonu: Hümeyra

0

Hümeyra, 50 yıllık sanat hayatına müziği, tiyatroyu, resmi, onlarca ödülü ve başarılı yapımları katmış değerli bir sanatçı. Sesinin tınısı şarkılarına hayat verirken bize de huzur veren Hümeyra‘yı incelemek istedik. Başarı ve tecrübe dolu hayat hikayesinde ülkemizde adından söz ettiren birçok film ve dizide rol alan sanatçıyı daha yakından tanıyalım.

45’likler ve Albümler

Hümeyra - Sessiz Gemi (1975) by Hümeyra Şarkıları on SoundCloud ...

Genç bir kadın olarak başladığı müzik hayatında ardı ardına çıkardığı plaklar ve albümleriyle yeteneğini kanıtladı. Sanatçı, 1970’li yıllarda Atilla İlhan, Yahya Kemal Beyatlı ve Karacaoğlan gibi şairlerin şiirlerine yaptığı besteleri seslendirmesiyle çok sevildi. Özellikle de Aşık Veysel‘in “Güzelliğin on para etmez” şiirini yorumlamasıyla kendinden söz ettirmeyi başardı.

Popülarite ve ün gibi kavramların peşinde koşmayan ve bu yüzden arabesk müziğin yaygınlaştığı 80’li yıllarda sessizliğe çekilen Hümeyra daha sonra yeniden müzik çalışmaları yaptı. Kördüğüm, Kirli Beyaz Kedi, Sessiz Gemi ve Issız Adam filminde yer alan “Tutsana Ellerimi” şarkılarını dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Tiyatro

Sanatçı Kelimesinin Tam Anlamıyla Karşılığı Hümeyra'nın Hayat ...

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 16 yıl boyunca onlarca oyuna çıkıp izleyiciye seyir zevki sunan Hümeyra; Şan Müzikholü, Ortaoyuncular ve Şehir tiyatrolarında ustalaştı. 2003 yılında ise Ben Anadolu adlı son oyununu oynadı. Daha sonra Çağan Irmak ve Gülse Birsel‘in birçok projesinde göz doldurdu ve dram ya da komedi fark etmeksizin her rolün hakkını verdi.

Soldan Soldan Geliyorlar!

avrupa yakası: Sok Haber İfot Diziden Ayrılıyor

Avrupa Yakası dizisinde hayat verdiği İffet karakterinin en ünlü repliğidir: “Ay Tahsin bana soldan soldan geliyorlar!” Dizideki anne rolü şahsına münhasırdı ve genç nesil onu Avrupa Yakası ve daha sonraki dizi-filmleriyle tanıdı. Tıpkı önceki nesil gibi gençler de onu çok sevdi. Babam ve Oğlum filmindeki başarısı ise hala hafızamızda…

Sanatçı son dönemde rol aldığı dizi ve filmlerdeki başarısıyla gündemde. Dedemin İnsanları, Unutursam Fısılda filmlerinde devleşen Hümeyra; Yalan Dünya, Paramparça ve Kadın gibi kaliteli dizilere katılarak izleyiciyi kendinden mahrum bırakmadı. Blu Tv’de yayınlanan Şahsiyet dizisinde Haluk Bilginer‘le birlikte oyunculuğun kitabını yazan sanatçı son olarak 2020 yapımı ve Caner Özyurtlu imzalı Biz Böyleyiz filminin kadrosunda yer aldı.

Hümeyra’ya, kadının bir değil birçok işi en iyi şekilde icra edebileceğini gösterdiği ve hayatının 50 yılını sanata adadığı için teşekkürü borç biliriz. Nice Hümeyra’lara…

Melike Zehra Karadeniz

Türk Televizyon Ve Sinemasının Başlıca Sorunları

önceki yazı

Bir Şirket, Yeni Bir Aile: Aile Şirketi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.