mizahgastesi bardak
İnceleme

Savaşın İçinden Bir Belgesel: Gallipoli

2005 yapımı Tolga Örnek yapımıyla karşımıza çıkan Gelibolu’dan kalplere dokunan Gallipoli adlı belgeseli sizler için inceledik, iyi seyirler..

Konusu

Tarih, içerisinde önemli savaşları, fetihleri, isimleri taşısa da bir çok acıya ve hikâyeyi de içinde barındırır. Belgesel, sadece kendi tarihimizi değil, tüm dünya tarihini derinden etkileyen Çanakkale Savaşını konu edinmekle kalmıyor, İngiliz, Anzak ve Türk askerlerinin savaşın ilk gününden son gününe kadar olan anıları üzerinden izleyiciye savaşı yaşatıyor.

Tolga Örnek Etkisi

6 yıllık bir çalışmanın sonucunda birçok ülkenin arşivlerini taramak, biz diyelim 50 bin siz deyin 90 bine yakın fotoğraf ve kaynağın incelenmesi sonucu Tolga Örnek belgeseli bizlere sunuyor. Ayrıca prodüksiyon o kadar iyi ki, kostümlerden tutun hazırlanan siperler bile o döneme bizleri götürmekte. Çekim açıları ve Tolga Örnek’in harika yönetmenliğini de işin içine alırsak kah Türk topçularına eşlik ediyor kah oradan çıkıp İngiliz siperlerinde yorgun İngiliz askerlerini dinliyorsunuz.

Müzikler

Belgeselin müziklerini, ülkemize yazdığı ‘Everyway that I can’ şarkısı ile Eurovısıon’daki tek birinciliğimizi kazandıran Demir Demirkan yapmakta. Demir Demirkan’a ayrı bir parantez açtık çünkü o, bu belgeselde film müziği kategorisindeki çıtayı arşa çıkarmış durumda. Bir yandan savaşın içinden hikâyeleri izlerken öte yandan Demir Demirkan’ın bestelediği şarkılar da işin içine girince ister istemez etkileniyor, tüyleriniz diken diken oluyor.

Değerlendirme

Çanakkale savaşını bu zamana kadar bu kadar detaylı ve kaliteli bir biçimde alan başka bir yapım izlemedik. Uzun bir çalışmanın mahsulü olduğu prodüksiyondan belli. Müzikler deseniz zaten onlar da on numara. Bir başka konu, hep senaristlerin hayal ettiği askerleri izledik. Oysaki bu yapım gerçekten orada savaşmış askerlerin anıları üzerine kurgulanmış. Ayrıca alışıla gelmişin dışında savaşın taraflarından birini yüceltip diğerlerini yermek yerine objektif bir biçimde tüm yaşananları anlatmaya çalışıyor ki bu bizler için artı bir puan. Bu belgeseli hem tarih severler hem de belgesel izlemek isteyen herkese şiddetle öneriyoruz.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Hızlı Ve Öfkeli, 11. Filmiyle Beraber Sona Erecek

önceki yazı

Bir Neslin Hafize Annesi: Adile Naşit

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.