mizahgastesi bardak
İnceleme

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler! Peki Neden?

0

2005 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Jason Reitman yer alırken başrolünde ise taş gibi bir Aaron Eckart performansı izledik. 10 milyon dolarla paha biçilmez bir yapım çıkaran ekibi kutluyoruz ama neden? “Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler” diyorlar. Biz de “asıl biz teşekkür ederiz” demeden önce bazı sorular sorduk.”

Sigara Nedir?

Böyle bir soru saçma olabilir ilk başta ama film tam olarak sigara etrafından dönse de biz bunun yine de yan anlamlarına, mecazlarına da bir bakalım istedik. Sigara; milyonlarca insanı kanser gibi ağır hastalıklarla ölüme sürükleyen bir araçtır. Sigara içtiğinizde içinize sayısız kimyasal zehri de davet ediyorsunuz. Sigara içtiğinizde daha fazlasını arzuluyorsunuz ve bunu elde etmek için birçok yola başvuruyorsunuz. Sigara içtiğinizde her şey geçti sanıyorsunuz ama aslında sadece zaman geçiyor. Bu anlamlarla sigaranın yarattığı etkileri; savaşta, silahta, hayallerde, alkolde, parada, televizyonda vb. görebilirsiniz. Yani “Televizyon İzlediğiniz İçin Teşekkürler”, “Kapitalizmi Sevdiğiniz İçin Teşekkürler” ve “Savaştığınız İçin Teşekkürler” de bu filmin başlıklarından biri olabilirdi.

Pazarlama Nedir?

Bir ürünü satın almak için onu istemeniz veya ihtiyaç duymanız gerekir. Peki hiç sigara kullanmayan biri ona neden ihtiyaç duysun ki? O zaman istemeniz sağlanır ve sonrasında bağımlısı olduğunuz için ihtiyaç haline gelir. İlk adım istektir. Sizi zehirleyen bir şeyi istemezsiniz. Yıllar öncesine kadar sigarayı doktorlar tavsiye ediyordu ve sağlıklı olduğu görüşündeydiler ya da bunun için para aldılar. Filmlerde sıkça görülen bir ürün olduğu için popüler oldu. Daha birçok yöntem filmde başarıyla ele alındı. Joker filmini izledikten sonra sigaraya kim bilir kaç kişi başlamıştır?

Biz Teşekkür Ederiz

Bu filme gerçekleri gösterdiği ve sağlam bir duruşa sahip olduğu için teşekkür ederiz. Sinemanın etkileyici özelliği bu filmde doğru bir şekilde gösterildi. Filmde ayrıca bir baba-oğul hikayesi de izliyoruz ki bu olay zaten filme çıkılmış kaçak bir kat olarak görünüyor. Açıkçası derinliğiyle, oyunculuklarıyla ve her etkeniyle bu filme teşekkür etmemek elde değil. İlk başta insani bir görüşe sahip olan filmin uzun süre etkisinde kalacağınızı ve başka bir filmi kolay kolay izleyemeyeceğinizi hatırlatarak bu filmi tavsiye ediyoruz. Yazımızı da sigara hakkındaki güzel bir videoyla sonlandırıyoruz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Ekranlara Damga Vuran Bir Televizyon Dizisi: Kırmızı Oda

önceki yazı

Marvel’ın İlk Müslüman Süper Kahramanı Ms. Marvel’ı Canlandıracak Oyuncu Belli Oldu

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.