İnceleme

Sinemada ve Televizyonda Güçlü Bir Kadın: Gülse Birsel

0

Aslında sinema üzerine yüksek lisans yapan ama Avrupa Yakası, Yalan Dünya ve Jet Sosyete gibi başarılı sitcom dizilerle tanıdığımız Gülse Birsel, sinemamızda da Aile Arasında gibi güçlü bir filmle yer alıyor. Oyunculuğunu ayrı, senaristliğini ayrı değerlendirmemiz gereken Gülse Birsel, televizyonda da sinemada da söz sahibi olan ender kadınlardan. Bu da Türk televizyonu ve Türk sineması için de bir utanç kaynağıdır.

Senarist Gülse

Yazdığı senaryolarda oyunculara da pay bırakan ve çalıştığı oyuncularla olan güzel iletişimini bildiğimiz Gülse Birsel, komedi adına bizi doyururken bir yandan da hayatımıza farklı karakterler kazandırıyor. Avrupa Yakası’ndaki Burhan Altıntop ve Gaffur karakterleri bugün bile hayatımızda önemli bir yer sahibi. Yine Avrupa Yakası’ndaki büyük çıkışın bir nedeni de oyuncuların profesyonelliğidir. Tabii senaryo ve oyunculuk birbirinden ayrılmaz bir bağ olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Oyuncu Gülse

“Senaryo kısmında adını yazdırmadığı filmde oynamaz.” diye bir düşünceye kapılmamıza neden olan Gülse Birsel, Hırsız Var ve Yedi Kocalı Hürmüz gibi yapımlarda da boy göstermişti. Jet Sosyete dizisindeki Gizem Özpamuk karakteriyle tanınmaz hale gelen Gülse Birsel, oyunculuk konusundaki yeteneklerini de göstermiştir.

Jet Sosyete

Avrupa Yakası’nı özlerken kısa süreli Yalan Dünya’dan sonra ekranlarda yeniden bir alışkanlık yaratan Jet Sosyete, Gülse Birsel için de güzel bir deneyim oldu. Önce televizyonda yayınlanan sonrasında televizyonda aldığı büyük ilgiyle birlikte PuhuTv’de yayınlanın dizi tekrar televizyona dönmüştü ve final bölümünü gerçekleştirdi. Setlere ara verildiğinde bile herkesin kendi kameramanı ve makyözü olduğu bölümler çekilmişti. Ayrıca dizide yapılan çoğu gönderme ise hedefini buldu.

Dizinin bir bölümünde dizi setinde olan Gizem Özpamuk’tan dayak yemesi ve düşmesi isteniyor ve ortaya çıkan replikler şu şekilde: “Yıkılmadım ayaktayım. Ne hakla itiyor beni. Biz bu adamlara maço değil psikopat diyoruz. Neden başrolleri böyle manyak manyak yazıyorsunuz. Neden böyle adam oluyor bunlar. Kusura bakmayın düşmem. Düşmeyeceğim hatta gidip bu adamı polise şikayet edecek, mahkemelerde sürüm sürüm süründürecek. Senaryoyu lütfen o şekilde değiştirin. Düşmeyen dik duran kadınlara hepinizi teker teker alıştıracağız!

Aile Arasında

Son dönem sinemamızda gördüğümüz güzel ve nadir olan aile filmlerinden olan Aile Arasında’ya bir parantez açmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı bu projede özellikle Engin Günaydın, Devrim Yakut, Erdal Özyağcılar ve Demet Evgar gibi oyuncuları gördüğümüzde epey heyecanlanmıştık. Sinema üzerine bu kadar nitelikli olan Gülse Birsel’in sinemaya ya da bilumum internet platformlarına filmler çekmesini, yazmasını ve o filmlerde kadın olmanın oyunculukta, senaristlikte veya yönetmenlikte dezavantaj olduğunu düşünenlerin yanıldığını göstermesini istiyoruz. Aile Arasında filmini izlemeyenler içinse fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Karakomik Filmler 2, 26 Haziran’dan İtibaren Netflix’te Yayında!

önceki yazı

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Başladı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.