mizahgastesi bardak
Derleme

Sinemaya Farklı Bir Bakış Kazandıran Kadın Yönetmenler

0

Hollywood’dan Bollywood’a kadar her yerde erkek yönetmenlerin sözü geçiyor. Ancak son yıllarda kadınlar yönetmen koltuğunu devraldı ve ortaya birbirinden güzel filmler çıktı. Gelelim hep beraber bu değerli yönetmenlerimizin yaptıkları işleri görelim.

Julie Taymor 

Beatles şarkılarından oluşan müthiş müzikal Across the Universe, Gloria Steinem’ın hayatını anlatan The Glorias ve Frida onun eserleri. Geçtiğimiz yılın en sevilen filmlerinden birine dönüşen Lion King‘in yeniden çekiminin yapımcısı da Julie’nin ta kendisi. 

Chloé Zhao 

Songs My Brothers Taught Me filmiyle beyaz perdede çıkışını yapan, The Eternals ve Nomadland ile dikkatleri çeken yönetmen, bugüne kadar kısa metraj ve uzun metraj olmak üzere toplamda sekiz film çekti. Kariyeri kısacık ancak başarılı yapımlarla dolu ve şimdiden umut vaat ediyor! 

Ava Duvernay

Film tanıtımları yapan bir halkla ilişkiler uzmanından yapımcılığa ve sonrasında 100 milyon dolar bütçeyle live-action filmler çekmeye başlayan bir yönetmene dönüşen Ava, son yılların en umut vaat eden isimlerinden biri. When They See Us‘ı onun yarattığını biliyor muydunuz?  

Sofia Coppola

Godfather filmlerinin yönetmeni Francis Ford Coppola‘nın kızı olan Sophia Coppola, diğer kadın yönetmenlere göre daha şanslı sayılabilir. Boynuz kulağı geçmese de küçük Coppola, birbirinden izlenesi naif filmlere imza attı. Bunlar; Masumiyetin İntiharı, Bir Konuşabilse ve Marie Antoinette. 

Patty Jenkins 

Charlize Theron‘a Oscar kazandıran Monster‘ın yönetmeninin bir kadın olduğunu biliyor muydunuz? Yine aynı yönetmen 2017 yılında da Wonder Woman‘ı beyaz perdeye taşıdı. Hem dramalar hem de aksiyonlarda oldukça başarılı olan Patty Jenkins gelecek yıllarda daha çok izleyeceğiz. 

Greta Gerwig 

Sahneye önce oyuncu, ardından senarist ve yardımcı yönetmen olarak çıkan GretaLady Bird ve Little Women filmleriyle sonunda kendisine ait iki filmde kamera arkasına geçti. Üstelik bu filmler ve oyuncuları birçok festival ve törenden ödülle ayrılacak kadar başarılı oldu. 

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

The Simpsons’ın Geleceği Bildiğine Dair 5 Kanıt

önceki yazı

Düşüncelerinizi Keşfetmenizi Sağlayacak Hayatı Sorgulatan Filmler

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme