mizahgastesi bardak
Haber

Sonunda “Yok Artık” Dedirtecek Süpriz Sonlu 5 Film

0

Gerilim, dedektiflik, suç gibi filmlerde genelde hep sonunu tahmin edebiliriz. Kim suçlu, kim masum, kim kötü, kim iyi; iyi bir izleyici bunları tahmin eder. Ancak bazı filmler vardır ki, bir anda ters köşe yapar. Finalde “yok artık” dedirtir. İşte o sürpriz sonlu 5 film ile şaşırmaya hazır olun.

5. Olağan Şüpheliler (1995)

Olağan Şüpheliler'in sürpriz sonu

Olağan Şüpheliler’de, San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis, teknede 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulmasıyla başlayan hikaye; polis sorgusuna alınan küçük çaplı bir dolandırıcının hikayesini anlatıyor. Türk olduğu dile getirelen “Keizer Soze” adlı bir mafyanın bir adamı gemide vurmasıyla başlıyor. En Özgün Senaryo Oscar’ını da alan ve birçok ödül sahibi olan filmi ilk fırsatta izlemelisiniz.

4. The Prestige (2006)

The Prestige film sürpriz sonlu

Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatan film; Robert ve Alfred adlı sihirbazlara odaklanıyor. Bir gösteri esnasında yaşanan kazadan dolayı birbirlerine düşman olan ikili, zaman içinde büyük rakibe dönüşürler. Sürdürdükleri aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür; ta ki sınır tanımayana, hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını işin içine dahil edene dek.

3. Akıl Defteri (2000)

Akıl defteri, sürpriz sonlu film

Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını ele alıyor. Her ne kadar hayatında yaşadığı ‘kaza’’dan önceki dönemlerini hatırlayabilse de, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutan bir adamın hikayesi, unutulmaz bir film olarak dikkatleri topluyor.

2. V For Vendetta (2005)

V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin rejimle yönetilen İngilteresi’nde korkuyla sinirilmiş olan halka egemenliğini geri verebilmek için şiddete başvuran bir insan olarak öne çıkıyor. İnsanlık adına bir özgürlük ayaklanmasına şahit olduğumuz yapım; Alan Moore’un çizgi romanından uyarlanan, son derece epik bir hikaye olarak dikkat çekiyor. Film, izleyiciyi hikayesine öyle çekiyor ki her kapının sürpriz sonlu bir final içerdiğine yemin edebiliriz ama kanıtlayamayız.

1. Se7en (1995)

Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini ele alıyor. 7 büyük günah olarak bilinen kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik gibi günahları işleyenleri öldüren bir katili ele alan yapım; sürekli yağmur yağan bir şehir, küf rengi tonlar, karanlık mekanlarda çekilen sahneleri ile sinema klasikleri arasında gösterilmektedir.

Film Çekimleri Sırasında Yaşamını Yitiren Oyuncuların Yarım Kalan Rolleri

önceki yazı

Adana Gettosundan Bir Yapım: SIFIR BİR

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Haber