mizahgastesi bardak
Derleme

Stand-Up Komedyenlerinin Kaleminden 3 Efsane Yapım

0

Stand-up komedyenleri yer aldıkları birçok yapımla sektörde önemli bir rol oynamışlardır. Biz de sizin için komedyenlerin kaleminden 3 efsane yapım derledik.

Seinfeld (1989)

Dünyanın en çok kazanan komedyeni Jerry Seinfeld’in kaleminden, Larry David ile beraber yazdıkları bu dizide, bitmek bilmeyen takıntıları ile George, akılalmaz fikirleri ve icatlarıyla Kramer, öfkeli-neşeli ama zeki halleriyle Elaine ve vurdumduymaz tavırlarının yanında harika hızlı cevaplılığı ile Jerry’nin arkadaşlıklarına tanık oluyoruz. Bu sitcom efsanesini daha fazla anlatmaya gerek bile duymuyoruz. Ne de olsa onların da dizinin içinde dizi çektikleri bir bölümde dedikleri gibi “Bu şov hiçlik hakkında”.

Louie (2010)

Komedi dinamiklerini tamamen bozup, yepyeni bir komedi anlayışının altyapısını atan Louis Ck, bu dizi ile beraber komedi kariyerinin zirvesini gördü. Stand-up dünyasının kendini sorgulayan, aşağılayan ve bunu inanılmaz bir ustalıkla yapan komedyeni Ck, bu dizide yazarlığından yönetmenliğine her şeyin ucundan tutuyor ve seyirciyi adeta kendi göz bebeklerine lens gibi takıyor. Dizi boyunca Comedy Cellar’ın sahnesinden kısa kısa espriler izleyip, New York’ta Louis olmak ne demek bilmek istiyorsanız bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz.

After Life (2019)

Ricky Gervais ofansif komedinin öncü isimlerinden gibi görülse de bu dizide bize hayata karşı ne kadar duyarlı, düşünceli ve hassas olduğunu kanıtlıyor. Onu da tam bir komedyen yapan şeylerden biri bu zaten. Dizi, kanserden eşini kaybetmiş bir adamın kaybedecek bir şeyinin artık olmaması motivasyonuyla yola çıkan karakterimiz Tony’yi anlatıyor. O artık ağzına gelen her şeyi söyleyen ve aklına geleni yapan bir adam. Bazen de yapmak istediklerimizi yapıyor… Şovlarından bildiğimiz zeka dolu ofansif mizahını yeri geldiğinde kullanan Gervais, bu denli karanlık, depresif ve umutsuz bir dünyayı bize ustalıkla, ve tabii ki güldürerek ve düşündürerek sunmayı başarıyor.

Bugünkü derlememizin sonuna geldik. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir ve izlemediysen bir an önce başlamak için motive olmuşsunuzdur. Çünkü Stand-Up komedyenlerinin icra ettiği daha birçok işin yepyeni listeleri ile sizlerle olacağız. Dev güzel günler dileriz!

Yalnızlık Değil, Rahat Bir Yaşam İsteyen Adam: Azizler Film İncelemesi

önceki yazı

Efsane Komedi Dizilerinin En İyi Bölümleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme