0

Eskiler mi güzeldi, eskiden mi güzeldi?” sorusuna cevap vermek için tarihin en güzel tanığı olan filmlere başvurduk. “Eski filmlerin hepsi kaliteli midir?” ya da “Kalite, eski filmlerde mi kaldı?” gibi sorulardan sizi kurtaracak yeni bir film listesiyle karşınızdayız. Tarihin tozlu raflarında izlenmeyi bekleyen 5 Türk filmini sizin için derledik. İyi seyirler.

5. Halam Geldi

Ne yazık ki gerçek bir olaydan sinemaya uyarlanan filmde 13 yaşlarında iki kız ve bir erkek çocuğun hikayesi ele alınıyor. “Ne yazık ki” dememizin asıl sebebi ise filmde çocuk gelinlerden de bahsedilmesi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geçen filmin kuzey ve güney arasındaki hudut çatışmasını da konu edinmesi insani yönden bize umut veriyor. Evrim Kanpolat’ın kaleme aldığı bu gerçek öykü Erhan Kozan tarafından yönetilmiştir.

4. Kız Kardeşim Mommo

9 yaşındaki bir çocuğun hayat tarafından yaşlandırılmasını ele alan bu hikaye de yine gerçekliğiyle tüylerimizi diken diken eden yapımlardan birisi oluyor. Annesi ölen ve üvey annesi tarafından dışlanan iki çocuğun büyükbabalarının yanında yük olmasıyla gözyaşlarımıza neden olurken 9 yaşındaki adamın bize verdiği duyguyla içimize de bir huzur işliyor. Atalay Taşdiken’in yönettiği 2009 yapımı filmi izlerken siz de gözlerinizle beraber yaşlanabilirsiniz.

3. Erkekler

Kara mizah cinsiyetçilik yapmaz, cinsiyetçiliği eleştirir.” demiştik. İşte cinsiyetçiliği ele alan, onu eleştiren, eğip büken, bunun üzerine düşünmemizi sağlayan bir komedi filmiyle karşınızdayız. Bir erkek üzerinden bütün döngüyü ele alan film, aslında genel bir söylemin üzerinden eleştiri getiriyor. “Erkekler budur!” denilen erkeklikten söz eden filmi Faruk Aksoy yönetirken Fikret Kuşkan da filmdeki oyunculuğuyla göz dolduruyor.

2. Hayat Var

… Buna hayat denirse tabii ki. Ergenlik çağındaki genç bir kızın, yatalak olan dedesiyle ve baba sıfatına uzaktan bile temas edemeyecek bir adamla aynı evde kalmasını ele alan filmde hayatın acımasızlığını ve Hayat’ın bu acımasızlık karşısında “Beni öldürmeyen şey güçlendirir.” mottosuyla yola devam etmesini ele alıyor. Bir yandan size güç veren bir yandan da sizi arafta bırakan 2009 yapımı filmi, usta yönetmen Reha Erdem yönetirken Erdal Beşikçioğlu ise oyunculuğunu konuşturuyor.

1. Gerçek Kesit: Manyak

Daha önce Perihan Savaş’ın sunumuyla izlediğimiz “Gerçek Kesit” dizisinden uyarlanan film, annesine aşırı düşkün bir adamın hikayesini ele alıyor. Yeni taşınan komşusuyla gönül bağı kurmaya çalışan adamı annesinin ölümü yıkıyor. Aslında yıkmaktan ziyade her şeyi değiştiriyor demeliyiz. Çift yönlü olan bu film, komedi olarak da izlenebilirken bir yandan da gerilim ve korku filmine dönüşebiliyor ama aslında dramatik bir hikaye diyebiliriz. Bu tür absürt bir yapımın yönetmenliği ise tabii ki Onur Ünlü üstleniyor. Yıllarca ekranlarda sarı bıyığıyla tanıdığımız Cahit Kaşıkçılar ise başrolde oynuyor.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Dave Chappelle ve Kara Mizah (Mizah Irkçı Değildir)

önceki yazı

Cannes 2020 Etiketiyle Film Festivallerinde Gösterilecek Filmler Açıklandı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme