mizahgastesi bardak
Derleme

Teknolojinin Yarattığı Distopya: Robot Filmleri ve Replikleri

0

Teknolojinin gelişmesiyle yapay zeka artık hayatımızda büyük bir yer ve önem taşıyor. Tabii ki insan ürünü olan bu yapay zekanın hangi sonuçlara yol açacağı ise büyük bir muamma oluşturuyor. Bu belirsizlikte pesimist bir bakış açısıyla bakarsak çok fantastik distopyalarla karşılaşabiliyoruz. Tabii ki bu distopyalar da sinemayı olumlu yönde biçimlendiriyor ve ortaya müthiş robot filmleri ve o filmlerdeki efsane replikleri çıkıyor. Biz de bu distopya içerikli filmleri ve replikleri sizin için derledik.

Her (2013)

– Nasıl birisi peki?
+ Adı Samantha. Kendisi bir işletim sistemi. Çok karmaşık ve ilginç birisi…
– Bir dakika! Affedersin… Bilgisayarınla mı çıkıyorsun?
+ O sadece bir bilgisayar değil. Kişiliği var. Sadece istediğim şeyleri yapmaktan ibaret değil.
– Öyle bir şey demedim. Sadece gerçek hisleri kaldıramamana üzüldüm.

*Aslında romantik bir film olsa da insanların birbirinden uzaklaşıp teknolojiyle birlikteli kurma düşüncesi oldukça distopik bir konu. Tabii ki bu, filme bakış açısıyla ilgili. Filmde iki insan arasında geçen romantik ilişkilerden daha romantik sahneler bulunuyor. Tam anlamıyla “Aşk filmi”.

Ex Machina (2014)

Bilinçli bir makine yarattıysan ona insanoğlunun tarihi denmez, tanrıların tarihi denir.

Bir deney üssüne çağrılan teknoloji düşkünü misafirin tıpatıp bir kadın vücuduna benzeyen bir yapay zekayla karşılaşması sonucu gerçekleşen önce etkileyici sonra gerim gerim gerilim dolu sahneleri filmi daha da cezp edici kılıyor.

Robocop (1987)

Seni tanıyorum. Öldün. Seni öldürdük. Sen öldün. Biz seni öldürdük!

1987’de başlayıp 1993’te biten film serisi, 2014’te de bir yeniden çekime sahip. 1987 yapımı filmden aldığımız bu replik film hakkında oldukça sağlıklı tahminler oluşturacaktır.

I am Mother (2019)

İnsan hayatını her şeyden üstte tutmak üzere yetiştirildim. Kenarda durup insanlığın kendini yok eden doğasına teslim olmasını izleyemezdim. Müdahale etmeliydim yaratıcılarımı ileriye taşımak için.

İzlerken sizi hayretler içinde bırakan mükemmel bir bilim kurgu filmi olan I am Mother’ı Netflix’ten de izleyebilirsiniz. Son yıllardaki bilim kurgu filmlerinde kendini çok net gösteren filme bir şans vermelisiniz.

Ben Robot

Deriye bir baktık mı altında ne olduğunu bildiğimizi sanıyoruz.

Başrolde Will Smith’in yer aldığı film, herkesin okuyabileceği aynı isimli kitaptan uyarlandı. Film önce bizi muhtaç bırakıp sonra yardım eden bir düzene sahip. Kesinlikle izlenmesi gereken robot filmlerinin başında geliyor.

Bonus* Terminatör

Hasta la vista baby…

Sizin için derlediğimiz robot filmleri ve replikleri bu kadardı. Derlememizi beğendiyseniz yine sizin için derlediğimiz bilim kurgu ve aksiyon sevenlerin bayılacağı muhteşem filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Kırmızı Kamyon Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

önceki yazı

Dünyaca Ünlü Besteci Brian Tyler Eseri 5 Film Müziği

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme