mizahgastesi bardak
İnceleme

Televizyonlar Artık Dijital Platformların Aracısı mı?

0

Son yıllarda hızla değişen ve gelişen teknoloji, hayatlarımızı da bir o kadar değiştiriyor. Peki ama geliştiriyor mu? Özellikle Türkiye’de yıllardır süregelen  bir alışkanlık olan televizyon izleyiciliği son senelerde büyük bir kitlesini istemsiz de olsa dijitale yönlendirmiş durumda.

Neden Dijital Platformlara Yöneliyoruz?

Bunun irdelenebilecek birçok sebebi var fakat en çok konuşulan sebeplerden bazıları; sansür, içerik seçeneklerinin dijitalde daha fazla olması ve televizyon şovlarının kendini tekrar etmesi. Son yıllarda oldukça popülerleşen dijital içerik platformlarına Türkiye’de yenilerini eklemiş durumda. Bol seçenekli platformlarda dizi veya filmleri sansürsüz izlemenin, özgürlüğüne veya cazibesine dayanamayan izleyicilerin büyük bir kısmı televizyonlarını artık sadece, internetten izledikleri içerikleri daha büyük ekranda görmek için kullanmaya başladı.

Netflix İçerikleri ve Sansür!

Oldukça popüler bir platform olan Netflix için son zamanlarda; sansür ve içerik kirliliği konuşulmaya başladı. İlk başlarda keyifle izlenen kaliteli içerikler yavaş yavaş tükenmeye başladıkça veya biz Türkiye olarak Netflix içerikleri üretmeye başladığımızdan beri birkaç içerik dışında, bakın biz işte bu cesur sahneleri de koyduk, bakın nasıl da ağız dolusu küfür ediyoruz, bakın bizim de artık fantastik karakterlerimiz var diye bağıran birçok içerik çoğalmaya başladı. Fakat Türkiye’de tüm bu özgürce sunulan içeriklere rağmen hala tabu olarak görülen bazı unsurlar kullanılmaya veya yayınlanmaya cesaret edilemiyor. Tabi bunlar da dijitalin tercih edilme sebeplerinden içerik kirliliği ve klişe tekrarı ve sansür gibi maddelerin dijitalde de sorgulanmasına sebep oluyor.

Dijital Platformları Tercih Eden Seyirci Kitlesi

Dijital platformdaki içeriklerin, kullanıcılarının yaş ortalaması ve kültür seviyeleriyle doğru orantılı gittiğini söyleyebiliriz. Bu platformları, daha özgür, sanatsal içerikler izlemek isteyen seyirciler kullanırken dijital platformlar yaygınlaştıkça, popüler olduğu için ona yönelen bir kitle de doğdu. Bu durum da içeriklerin değişmesine yol açtı. Kısacası bir süre daha şu soruyu sormaya devam edeceğiz gibi duruyor; dijital çağa tamamen geçtik mi? 

Jinda Zilan Kılıç
Sinema Yetkilisi / Kült Film Savunucusu

  En sevilen 4 Guy Ritchie filmi

  önceki yazı

  Yürüyen Yetenek: Çağlar Çorumlu

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  Yorumlar

  Yoruma Kapalı.