mizahgastesi bardak
Derleme

Televizyonların Vazgeçilmezi 5 Yerli Komedi Programı

0

Günümüzde yayınlanan “Güldür Güldür” ve “Çok Güzel Hareketler Bunlar” gibi “komedi programları” bir dönem bizi televizyona kilitlemişti. Seyircisiz olarak yayınlanan programlardaki skeçlerde bazı karakterler ise hafızlarımıza kazınmıştı. Biz de 5 yerli komedi programı ve bu komedi programlarında ortaya çıkan unutulmaz karakterleri derledik.

5. Haneler

Ferhan Şensoy’un aynı isimli eserinden televizyona uyarlanan bu komedi programı, birbirinden farklı oyuncularla ve birbirinden farklı hanelerde yaşanan skeçleri bizlere sunmuştu. Bu skeçler içerisinden özellikle Fırat Doğruoğlu’nun canlandırdığı Yaban karakteri hafızalara kazınmıştı. Aynı zamanda Yaban’a eşlik eden zengin ve saf Pınar’ı ise Boncuk Yılmaz canlandırmıştı.

4. Reyting Hamdi

Başka isimlerle de bilinen bu programın yaygın ismi Reyting Hamdi’dir. Hamdi Alkan’ın konuk olarak ünlü isimlerle birlikte rol aldığı komedi programı bir dönem yerli süper kahraman ihtiyacını Gazman ile karşılamıştı. Temel Reis ve ıspanak arasındaki ilişki ülkemizde Gazman ve kuru fasulye olarak yankı bulmuştu.

3. Yasemince

Haşlama Taşlama, Yaseminname ve İnce İnce Yasemince olarak da bilinen komedi programı, Yasemin Yalçın önderliğinde çekilen skeçlerden oluşmaktadır. Programın yönetmen ve senarist kadrosu oldukça genişken Kartal Tibet’in yönetmenlik yaptığına ve Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazdığına ayrıca dikkat çekmek isteriz. Programın en unutulmaz karakteri ise Yılmaz Erdoğan’ın babaannesinden aldığı ilhamla yazdığı Sürahi Nine’dir.

2. Bir Demet Tiyatro

Yerli komedi programı denildiğinde ilk akla gelen yanıtlardan biri olan Bir Demet Tiyatro, Çıtır ailesi ve çevresinin başından gelen olayları ele alıyor. Türk televizyonlarına ve sinemasına bir temel olmuş bu programın senaryosunu ise Yılmaz Erdoğan yazmıştır. Demet Akbağ’ın 8 karaktere hayat verdiği programda tabii ki unutamadığımız karakterlerinden başında Feriştah geliyor.

1. Olacak O Kadar

Özelikle gündemi yansıtan skeçlerin bulunduğu Olacak O Kadar, herhangi bir yerli komedi programı niteliğinin yanı sıra güldürülü haber bülteni olarak bile tanımlanabilir. Levent Kırca’nın yaratıcısı olduğu program 21-22 yıl gibi uzun bir süre farklı kanallarda yayınlansa da ekranlardan kopmamıştır. Programın gündem başlıklarından uzak skeçlerinde ise unutulmaz karakterler izleme fırsatı bulduk. Bu karakterlerinden başında ise her oyuncunun el kitabında yazması gereken bir sarhoş karakteri var.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Suç, Gerilim ve Aksiyon Temalı 5 Yerli Film

önceki yazı

İnsanlar İkiye Ayrılır Filminden İlk Görseller Yayınlandı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme