mizahgastesi bardak
İncelemeNetflix

The Protector (Hakan: Muhafız) 4. Sezon İncelemesi

0

Netflix’in ilk Türk dizisi olan The Protector(Hakan Muhafız), 4. sezonu ile finalini yaptı. Yıllar içinde ülkemizde oluşturduğu kitleyle birlikte pek çok Netflix Türkiye projesinin hayata geçmesine öncü oldu. Büyük bir izleyici kitlesine ulaşmış, beğenmeyen olduğu kadar beğenenlerin de fazla olduğu Hakan: Mufafız’ın son sezonunu inceledik.

***Öncelikle belirtmeliyiz ki; bu yazıda spoiler var! ***

Hakan: Muhafız’ın ilk sezonu çıktığında Türkiye’de altyapısı olmayan bir projeydi. Neden olmasın deyip büyük bir hevesle izlemeye başlamıştım. İlk sezonda ne kadar bizlere saçma gelen şeyler dahi olsa örneğin; meşhur yumruk sahnesi, izlemeye değer olarak görüp devam ettim. Diğer sezonlar için de aynı şeyler geçerliydi. 70 bin kişilik stadyumda iki kutu çekirgenin deprem yaratması gibi şeylerle dahi karşılaşsak, sonuçta başlamış bulunduk ve Türk yapımı değişik bir şey izlemiş oluyorduk. Bu bile devam etmek için geçerli bir sebepti.

4. Sezona Gelelim

İlk olarak bu son sezon adeta bir zombi istilası filmini anımsatıyordu. İzlerken ben bile ‘bu ne ya’ gibi cümleler sarf ettim. Hakan’ın 1459’a gitmesi oradan bir şeyleri değiştirmeye çalışırken, kaş göz arasında sadece Vezir’in etrafında dolandığı için idama çarptırılması hakkında yorum yapmıyorum. Başladım bari bitireyim deyip izlemeye devam ettim. Zeynep karakterinin bir anda kahin olması, bir iyi olup bir kötü olması benim için iyice diziyi bitirdi. Kahinliğini kullanıp Faysal’ı Hakan’ın yanına götürüyor, daha sonra onu öldürmene izin vermeyeceğim deyip Hakan’ı kaçırıyor. Sevgili senarist bir karar ver, karakter iyi mi? kötü mü? kahin mi? Bir yanda İstanbul’da kıyamet koparken, diğer yanda sadıkların ve muhafızın halen aşk peşinde oluşu bende yeter artık! hissini uyandırdı. Gerçi her şey kırık bir kalp yüzünden oluyor ama neyse.

Dizinin en başından beri merak ettiğimiz şey olan, bu ölümsüzler neden İstanbul’u istiyor sorusunun cevabını da almış bulunduk. Baş ölümsüzün kırık kalbi yüzünden istiyorlarmış İstanbul’u. 7 bölümlük sezonda 6. bölüme geldiğim zaman hadi bakalım ne olacak dedim. Hakan geçmişte işleri çözdü ve bölüm bitti. 7. bölüme geldim ve şehrin nasıl düzeleceğini merak ederken, birde ne göreyim? Neyin ne olduğu belli değil. Hakan rüyasından uyanır. Zeynep’in yanına gider Zeynep tanımamazlıktan gelir. Her yerde iş adamı Faysal’ın posterleri, kimin ne olduğu belli değil. Sanki son bölüm dizinin devamı değil de, başka bir dizinin bölümü gibiydi.

Hakan: Muhafız Efekt

Şimdi dizide 1459’a gidiliyor dedik, Osmanlı dönemi gösteriliyor dedik. Biraz da efektlerden bahsedelim. Geçmiş dönem efektleri ‘Eh işte’ denebilecek kıvamdaydı. Ama bir sahne vardı ki Zeynep’in kahin olduğu sahne, sanki bir Netflix dizisi değil de, televizyonlarda adını hiç bilmediğimiz kanalların dini filmlerini izler gibi oldum bir anda.

Şehirdeki ölümsüzlerin toplanıp bir harabede değişik bir parti yapmalarının sebebini bir türlü anlayamadım. Neden harabe bir yerde yaptıklarını ise hiç anlayamadım. Hakan’ın bir peruk ve bir gözlük takarak partide tanınmayacağını sanması ise yorumsuzdu. Kötü demişken şuna da değineyim. Eski sadık yeni ölümsüz olan Zeynep ve Aylin o kadar kötü olmuşlar ki, güneşlenirken ses çıkartan martıları vuruyorlardı.

Bu sıcak yaz günlerinde vakit geçirmek ve bir şeyler izlemek için diziyi izleyebilirsiniz. Bu yazıda Hakan Muhafız’ı inceledik, yorumladık. Sizlerde önerdiğiniz yapımları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca Hakan: Muhafız’ın kamera arkası görüntülerini başka bir yazımızda ele aldık. Onu da izleyebilirsiniz.

Ahmet Çiçek
Yeni Nesil i9 Yazar / Yerli Film Sorumlusu

Hakan: Muhafız Dizisinden Kamera Arkası Videosu!

önceki yazı

Kemal Sunal’ın Başrolde Olduğu 5 Uyarlama Film

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.