mizahgastesi bardak
İnceleme

Sosyal Medyanın Popüler Kanalı TLC’yi Sevdik mi?

0

Son zamanların en popüler programlarına yer veren, programlarıyla sosyal medyada fazlasıyla popüler TLC’yi inceliyoruz. Gelin süreci en başa alalım.

TLC; her dizikoliğin mutlaka haftada bir kez izlediği CNBC-E kanalı yerine 6 Kasım 2016’da  hayatımıza girdi. Ülkemizde yaklaşık olarak 3.5 seneyi geçen bir yayın hayatı var.

TLC Hayatımıza Nasıl Girdi?

Bear Grylls

Özellikle hafızalarımıza hayatta kalma belgesellerini iyice yerleştirdi. Bear Grylls‘i bilmeyen yoktu artık. Daha sonra Dr. Now girdi hayatımıza, ‘Ağır Yaşamlar’ belgeseli ile. Zaman geçtikçe ve televizyonda izleyecek bir şey bulamayınca ara ara TLC izlemeye başladık. Tabii bu ara ara olan izlemeler içerisine; ev arayanlar, ev dekore edenler, dekore ettiği evi değer katıp satanlar gibi programlar da girmeye başladı.

TLC’nin Anlık Konumu

Hayalimdeki Ev Programı

TLC, diğer bilinen kanallar kadar izlenmiyordu, ta ki Covid-19’a kadar. Pandemi süreci nedeniyle hepimiz diğer yıllarda hiç olmadığımız kadar evde kaldık. Bu süreç içerisinde kitap okumak ve müzik dinlemek dışında kişisel gelişimimiz için belgesellere sarıldık ve imdadımıza TLC yetişti. Google Trends verilerine baktığımızda TLC’nin geçmiş yıllara nazaran (bir kaç istisna hariç) sürekli aranmasında artış yaşandığını gördük.

Neden TLC’yi İzliyoruz?

Dr. Younan Nowzaradan

Bunun en baştaki nedeni izleyicinin hoşuna gidecek ve ilgisini çekecek programlara yer vermesi. Ayrıca çoğu programında olan olaylar bir bölümde bitmiyor, gelecek haftaya da sarkıyor. Bu da izleyicide ki merak duygusunu uyandıran ve izlenmesine sebep olan bir diğer etmen. TLC Türkiye sonunda bizi kalbimizden vurdu ve bir Türk’ün de yer aldığı ‘Evliliğe 90 Gün’ programını yayına soktu. TLC izleyicisi kitle olarak (kendi evimden biliyorum) programları izlemekle kalmayan, evde uzun uzun tartışma döndüren bir kitle. Bu program, ihtiyacımız olan konuşma ve dedikodu fırsatını evlerimize getirdi. Mürsel’in bizleri şaşırtan ve anlamlandıramadığımız hal ve hareketlerini de unutmamak gerek. Öyle ki şu an TLC, sosyal medyada en çok konuşulan kanalların başında geliyor. Bu şekilde TLC, bir taşla iki kuş vurdu. Hem izleniyor hem de sosyal medyada trend olan konulardan biri senin programın ve bu da reklam demek.

Özetle;

Süreç TLC hayatımıza girdiğinden beri kısaca böyle gelişti. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; TLC’nin bu başarısı Covid-19 bittiğinde bitmeyecek. Çünkü başarıları sürece baktığımızda tesadüfi değil. Ülkemizdeki talebe uygun programları sundular. İktisat ‘Arz-Talep’ mevzusu. Şimdilik gidişatı iyi, süreci bazı ufak güncellemelerle devam ettirebilirlerse, kanal listemizde ilk 10 sıradan birini alıp hiç değiştirilmeyecek kanallardan biri olur. Bu gelişmelerden dolayı  TLC Türkiye ekibini tebrik etmemek elde değil.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Tutunamayanlar, Yeni Sezona Yeni Kadroyla Geliyor

önceki yazı

İstanbul Film Festivali Yarışma Tarihleri Belli Oldu

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.