mizahgastesi bardak
İncelemeNetflix

Tüyler Ürperten Hikayesiyle “Mindhunter Dizisi”

0

Hayatınızda hiç bir seri katille konuşup empati kurdunuz mu ya da onu seri katil yapan nedenleri merak ettiniz mi? Mazisi uzun yıllara dayanan hikaye 2017 yılında Netflix tarafından izleyiciye sunuldu. 2 sezon devam eden ve 3. sezon hakkında net bilgilerin olmadığı dizi kısa sürede dikkatleri üzerine çekti ve cinayetlerin gerçeğe yakınlığıyla izleyicide merak uyandırdı.  Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit romanından uyarlanan dizi büyük ölçüde romana bağlı kalarak ilerledi. 1970’lerde iki FBI ajanının özel bir görevle suçluların motivasyon nedenlerini araştırdıkları bir dizi Mindhunter. Ajanlardan biri Jonathan Groff‘un hayat verdiği genç ajan Holden Ford, diğeri ise Holt McCallany‘nin canlandırdığı yıllarını işine adamış tecrübeli bir ajan olan Bill Tench.

Seri Katiller

mindhunter mizah gastesi

Dizinin en çok dikkat çeken noktası FBI ajanlarının hapishaneye giderek birden fazla kan dondurucu cinayet işlemiş katillerle görüşme yapmaları. Söz konusu seri katiller ise gerçek hayattan alınmış ve seri katilleri canlandıran oyuncular fiziksel açıdan asıl katile neredeyse ikizi kadar benziyor. Vahşet dolu cinayetleri işleyen bir katilden hikayesini dinlemek ilginizi çekiyorsa bu diziyi mutlaka izleyin. Mindhunter dizisi de tam olarak bu noktaya vurgu yapıyor. “Bir insan neden başka bir insanı öldürmekten, kesmekten veya ona zarar vermekten keyif alır?” Çoğumuz bu soruya yanıt olarak o kişinin psikopat veya sosyopat olduğunu söyleriz. Bu ifade de seri katillerin büyük çoğunluğu için yerinde bir ifadedir. Fakat dizi boyunca katiller onları bu noktaya getiren ailevi ve çevresel nedenlerden bahsettikçe olayın sadece psikopatlık olmadığını anlıyoruz.

Holden Ford

mindhunter holden ford mizah gastesi

Mindhunter’ın uyarlandığı kitabın yazarı olan FBI ajanı John E. Douglas’tan esinlenerek ortaya çıkarılan Holden Ford karakteri dizinin en önemli kısmı. Henüz kariyerinin başında olmasına rağmen neredeyse hiçbir polisin merak etmediği seri katil psikolojisini araştırma görevini 1970 yılında merak edip üstleniyor. Aynı zamanda kendisi başlarda seri katillerle konuşmaya yalnız gidiyor. Bu davranışı gerçekleştirirken de başına geleceklerden yalnızca kendisinin sorumlu olduğuna dair belgeler imzalıyor. Mesleğine olan sevgisi nedeniyle canını tehlikeye atan ajanımız için şu anda FBI‘ın bir alanı olan davranış bilimleri biriminin ortaya çıkmasında en büyük paya sahiptir diyebiliriz.

Mindhunter’ın ilk sezon fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İçeriğimizi sevdiyseniz etkisinden çıkamayacağınız 5 seri katil filmini ele aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Melike Zehra Karadeniz

Birbirinden Absürt Türk Filmleri

önceki yazı

Spider-Man 3 Filminden İlk Görseller Yayınlandı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.