mizahgastesi bardak
Derleme

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 5 Serdar Akar Filmi

0

Onlarca ödül alan başarılı yönetmen ve senarist Serdar Akar; özellikle Türkiye’de yaşanan askeri, siyasi, dram gibi olaylara misilleme yapmasıyla tanınıyor. Elveda Rumeli, Behzat Ç. gibi projelere imza atan ünlü yönetmen kendine ait cesur bir tarz oluşturarak Türk sinema ve televizyonuna yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Mizah Gastesi olarak 5 Serdar Akar filmini sizler için derledik.

5.DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR

Film; Serdar Akar’ın kendi çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği kasabanın, ailesinin ve arkadaşlarının hikayesini anlatan bir yapım. Esnafsporluların Amatör Kulüpler Ligi’nde şampiyon olma hedefleri, teknik direktörleri Hacı’nın bitmek Aynur’a (Müjde Ar) olan aşkı ve Esnafspor ile Ülküspor arasında geçen kıyasıya rekabet bu filmde hayat buluyor.

4.ÇİÇERO

Çiçero, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve Almanya’nın bozguna uğramasına sebep olan casus Çiçero’nun savaştaki etkisini ve savaş sonrası yaşadıklarını konu alıyor. Almanya için casusluk yapan bir uşağın savaşın seyrini değiştirmesiyle ortaya çıkan siyasi ve askeri birtakım olayları bize tüm gerçekliğiyle aktarıyor.

3.BARDA

Barda, Serdar Akar’ın yazıp yönettiği 2007 yapımı bir suç dram filmi. Film; 1997 yılında Ankara’daki bir barda gerçekleşen bir grup gence uygulanan tecavüz, işkence ve cinayeti konu alıyor. Filmimiz farklı yaş ve gelir gruplarındaki şiddet meyillerinin insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığı sorusuna cevap veriyor. Bir de Nejat İşler o çok duyduğumuz ”Nerede kalmıştık?” repliğini atıyor. Böyle can sıkıcı gerçek bir olayı izlerken tüyleriniz ürperebilir. Ayrıca bu film pek çok gencin bir dönem barlara gidememesine neden olmuştur desek yanılmayız…

2.GECENİN KANATLARI

Filmimiz, Gece isimli küçük bir kızın ailesinin vahşi bir şekilde katledilişini ve bunun üzerine canlı bomba olarak bir örgüte katılmasını konu alıyor. Başrollerini Beren Saat ve Murat Ünalmış‘ın paylaştığı, Mahsun Kırmızgül’ün yazdığı bu yapım siyasi bir olayı canlandırırken aşkın bir eylemi nasıl zorlaştırdığını da yaşatmadan edemiyor. Gece’nin kanatları, o efsane aşklarını korumaya yetebilecek mi?

1.GEMİDE

1998 yapımı bu çok ses getiren, ödüller alan Serdar Akar’ın yazıp yönettiği dram filmi; içlerinde bir boksörün de bulunduğu 4 gemi mürettebatının başlarından geçen mide bulandırıcı olayları konu alıyor. Gemide, yaşanılanları gördükçe bizleri bir yandan rahatsız ederken bir yandan da olayları ele alış biçimi ve mürettabat arasında geçen repliklerle kendine hayran bırakıyor.

Az önce bahsettiğimiz ‘’Nerede kalmıştık?’’ repliğini ilk olarak Erkan Can bu filmde milyonların diline doluyor.
Müziklerini Uğur Yücel’in bestelediği bu eserin devamı niteliği olduğu söylenen ‘’Laleli’de Bir Azize’’ filmini de izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Arda Tetik
İçerik Sağlayıcı / Birazcık Mimar

Şafak Sezer’den Kolpaçino Müjdesi!

önceki yazı

Fantastik Dostlar İçin 5 Fantastik Komedi Filmi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme