mizahgastesi bardak
Derleme

William Shakespeare’in Dünyaca Ünlü 5 Oyunu

0

Tiyatroyla ilgisi olan olmayan her insanın adını bildiği bir yazar olan Shakespeare’ı yüzyıllardır zirvede tutan birçok eşsiz eseri bulunmaktadır. Hem ingilizceyi eserlerinde kullanış biçimi hem de oyunlarının derinliğiyle bugün bile dünyanın her yerinde oyunları sahnelenen ünlü yazar, Avon’un Ozanı olarak da bilinir. Onlarca oyunu ve sonesi olan Shakespeare‘in en bilinen oyunlarını derlediğimiz yazımıza başlıyoruz.

Macbeth

MACBETH MİZAH GASTESİ

Trajedik bir türde yazılan ve opera olan eser aynı zamanda Shakespeare‘in en kısa eseri olarak bilinir. Macbeth, Kral Duncan’ın ordusunda bir generaldir ve eşi Lady Macbeth’in kışkırtmalarıyla kralı öldürür. Zaman geçtikçe krala ihanet edip öldürmesinin vicdani yükü altında kalan Kral Macbeth için işler giderek içinden çıkılmaz bir hal alır ve eşiyle birlikte yıkıma sürüklenir.  

Bir Yaz Gecesi Rüyası

BİR YAZ GECESİ RÜYASI MİZAH GASTESİ

William Shakespeare’in en çok sahnelenen oyunu Bir Yaz Gecesi Rüyası komedisi dört aşığın bir gece yaşadığı macerayı konu alır. Can Yücel tarafından Bahar Noktası adıyla dilimize uyarlanan oyun, aynı adla da sahnelenmiştir. Shakespeare’in birçok eserinde olduğu gibi Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununda da doğaüstü varlıklar ve büyücüler bulunmaktadır. Bu durum sahne ve görsellik açısından izleyiciye doyum sağlayan bir faktör olarak kullanılmaktadır.

Othello

OTHELLO MİZAH GASTESİ

İhanet ve ihtiras üzerine kurulu bir konuya sahip olan Othello, Shakespeare’in 5 büyük tragedyası arasında kabul görür. Olay Venedik’te geçmektedir ve baş karakter Othello bir asilzadedir. Sevgilisi Desdemona ile gizlice evlenen Othello daha sonra Osmanlı saldırısı altındaki Kıbrıs’ı kurtarmak için sefere çıkar. Ancak yaveri Iago’nun Desdemona ve komutanıyla ilgili doldurmalarına inanan Othello kendi sonunu hazırlar.

Hamlet

HAMLET MİZAH GASTESİ

Hamlet karakteri Shakespeare’in yazdığı en başarılı karakterlerden biri olarak kabul edilmektedir. Danimarka Prensi olan Hamlet‘in babası bir cinayete kurban gider ve bunun bir cinayet olduğunu bilmeyen Hamlet babasının hayaletinin anlattıkları sayesinde gerçeği öğrenir. Babasını amcası öldürmüş ve yerine geçmiştir. Hamlet’i asıl yıkan ise annesinin amcasına yardım etmesi olur.

Romeo ve Juliet

ROMEO VE JULIET MİZAH GASTESİ

Birbirine düşman iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet‘in aşkını konu edinen oyun, Wıllıam Shakespeare’ın en çok bilinen eseridir. Soylu bir aileden gelen Juliet, Romeo ile olan aşkları için elinden geleni yapar. Romeo da aynı şekilde aşkları için Juliet’in amcasını öldürmeye varan bir mücadele verir. Birbirlerine kavuşabilmek için plan yapan genç aşıklar için sonuçlar hiç de bekledikleri gibi olmaz ve hüsran yaşarlar. Romeo ve Juliet birçok kez sinemaya uyarlandı. En ünlü örneği 1996 yılında Leonardo DiCaprio ve Claire Danes‘in başrollerinde yer aldığı Romeo+Juliet filmidir.

Melike Zehra Karadeniz

Güçlü Psikolojik Etkilere Sahip 5 Film

önceki yazı

Vize Haftasında Bunalanlar İçin 20 Dakikalık Nefes Aldıran 5 Dizi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme