mizahgastesi bardak
Derleme

Yabancı Filmleri Alt Yazılı mı, Yoksa Dublajlı mı İzleyeceğinize Karar Veremiyorsanız Bu İsimlere Bakın!

0

Seslendirme sanatı çok zor ve uğraş gerektiren bir daldır. Tabii ki bazı karakterlerin dublajı fantastik sonuçlar doğurabiliyor. Çoğu zaman karakterlerin kendi seslerini duymak için alt yazılı film izlemek tercih edilse de bazı filmlerin dublajlı hâli, orijinalinden daha keyif verici olabiliyor. İşte bu noktada yaptıkları fantastik dublajlarla öne çıkan seslendirme sanatçılarımıza göz atalım.

İlham Erdoğan – Shaggy

Scooby Doo’nun efsane karakteri Shaggy’nin tamamiyle kendine özgü bir tarzı olduğunu söyleyebiliriz. İlham Erdoğan da bu karakteri öyle bir dile getirdi ki bu efsane ses tonunu bir daha unutamadık.

Sezai Aydın – Rocky&Fred Çakmaktaş

Aynı zamanda oyuncu olarak da tanıdığımız Sezai Aydın, Sylvester Stallone’yi birçok yapımda seslendirdiği gibi unutulmaz çizgi dizilerden Taş Devri’nin baş karakteri Fred Çakmaktaşı da seslendirmişti.

Bahtiyar Engin – Gollum

“Hırsıslar, hırsıslar, pisss küçük hırsıslar… Nerde, nerdeee? Onu bissden çaldılar…Kıymetlimiss… O lanetlerden nefret ediyorusss… O bisim, onu istiyorusss…”

Efsane film serisi Yüzüklerin Efendisi’nin eski bir Hobit olan yıldızı Gollum da ses olarak oldukça zor bir yapıdadır. Usta bir tiyatro oyuncusu olan Bahtiyar Engin, birçok bilinen dizi ve filmde de rol almıştır.

Naci Taşdöğen – Donad Duck

Kendisini Emret Komutanım dizisindeki oyunculuk performansıyla hatırlasak da Donald Duck’a yaptığı efsane seslendirmeyi anmamak büyük saygısızlık olur. Dublajlı bir yapım izlerken içinde nasıl emek ve sanat yattığını apaçık gösteren bir emektir bu.

Yekta Kopan – Sid&Jim Carrey

Jim Carrey’i birçok yapımda seslendiren Yekta Kopan, seslendirme sanatçıları arasında en çok ismi bilenendir. Ona bu ünü getiren hem yer aldığı yapımların kalitesi hem de seslendirdiği karakterlerin zorluğudur. Özellikle hiperaktif bir oyuncu olan Jim Carrey’e yapımlarında ses olan Yekta Kopan’ın Buz Devri serisinde Sid’i seslendirmesi büyük bir ustalık örneğiydi. Kendisi Allianz Motto Müzik kanalında da Noktalı Virgül adında bir program sunuyor. Onun bir bölümünü de sizinle paylaşıyoruz.

Bülent Kayabaş – Tiger&Winnie

Hem Yeşilçam’da hem günümüze yakın birçok yapımda rol alan büyük usta Bülent Kayabaş, Winnie The Pooh’ta yer alan birbirine zıt iki karakteri seslendirmiştir. Özellikle en çok sesini duyduğumuz bu iki karakterin üzerine cuk oturan ses Bülent Kayabaş’a ait.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

SİYAD, En İyi Yabancı Filmleri Seçti

önceki yazı

Kırmızı Kamyon Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme