mizahgastesi bardak
Derleme

Yapım Sırasında Yönetmeni Değiştirilen Filmler

0

Bir filmin gelişimini ve prodüksiyonunu her yönüyle kontrol eden yönetmen olsa da aslında film üzerinde nihai yaratıcı kontrole ve son söze sahip olan yapımcılardır. Ve bazen yapımcılar filmi yönetmesi için kim ile anlaşacakları  konusunda yanlış karar verirler ancak günün sonunu göremeyip çok geç olana  kadar bunun farkına varmazlar. Stüdyoların vizyonlarının yönetmeninkilerle el ele gitmediğini fark ettikten sonra, bazen yönetmeni değiştirmek harika bir iş çıkarsa da bazen filmin kalitesini daha da tehlikeye atabilir. İster sevilen animasyon filmleri, ister destanlar ya da kutuplaşan süper kahraman filmleri olsun, son kesim bazen orijinal yönetmenlerin değiştirilmesinin bir sonucudur.

En ünlü filmlerden bazıları, doğru olanı bulmadan önce bir veya iki yönetmenden geçti. İşte yönetmenlerini baltalayan filmler.

Steven Soderbergh

Kazanma Sanatı (2011)

Steven Soderbergh piyasanın içinde o kadar uzun süredir var ki neredeyse yönettiği bir sürü film var ama en kötü şöhretlilerinden biri Kazanma Sanatı. Yönetmen prodüksiyonda çok ilerlemişti ve ana çekimlerin başlamasından sadece bir hafta önce kovuldu. Yapımcılara göre yönetmen, beyzbol terminolojisinde izleyicileri yabancılaştırma riskini alacak kadar ağır olan senaryonun son dakika yeniden yazılmasını teslim etti. Üstelik tedavi, belgesel bir yaklaşıma sahip olması amaçlandığından sonuç tamamen farklıydı. Stüdyo, yeni bir yönetmen bulmadan önce prodüksiyonu tamamen durdurdu.

Ash Brannon

Oyuncak Hikayesi 2 (2000)

Pixar‘ın vizyonlarının yönetmeninkiyle tamamen uyumlu olmadığına karar verdiği tek film değil. Ash Brannon, Toy Story 2’nin başındayken, bir salyangoz hızında ilerlediği bildirildi, bu yüzden Pixar’ın kurucusu John Lasseter devreye girip yönetmenlik görevlerini devralmak zorunda kaldı. İşin garibi, Ash Brannon filmi yönetirken, başlangıçta doğrudan videoya çekilmesi gerekiyordu. Ancak Lasseter devraldıktan sonra çok daha büyük bir şey oldu, Akademi Ödülü kazandı ve şimdiye kadarki en iyi Pixar filmlerinden biri.

Richard Donner

Süpermen II (2006)

İlk Süpermen filmini 1978’de Richard Donner yönetti ve çok başarılı olduğu için Warner Bros onu devam filmi için geri gönderdi. Yapımcılar, sorunların bütçeye bağlı olduğunu ve Donner’ın sürekli olarak fazla harcama yaptığını iddia etti. Üstelik Donner, Marlon Brando‘nun Jor-El olarak geri dönmesini isterken, yapımcılar film yıldızına ilk filmde aldığı gibi brüt kazancın yüzde 12’sini vermek zorunda kalmak istemediler. Böylece yapımcılar nihayetinde Donner’ı Richard Lester ile değiştirmeye karar verdiler.

Bryan Singer

Bohemian Rhapsody (2018)

Dünyanın tarihsel olarak en doğru biyografisi olmayabilir, ancak çoğunlukla Bohemian Rhapsody son derece eğlenceli ve iyimser bir film. Gişede daha iyi performans gösterdi ve Rami Malek performansıyla Akademi Ödülü kazandı. Ancak, yönetmen Bryan Singer ortadan kaybolmaya devam ettikten ve oyuncu kadrosuyla sürekli olarak sıkıntılar  yaşadıktan sonra, 20th Century Fox onu kovdu. Görünüşe göre, filmin ana temasının üçte ikisi zaten çekildi ve o zaman Dexter Fletcher işleri bitirmek için devreye girdi.

Zack Snyder

Justice League (2017)

Kimin sorulduğuna bağlı olsa da Zack Snyder Justice League’in yapımından kovulduğu iddialarına karşı çıktığı için, görsel yönetmenin aslında serbest bırakıldığını söyleyen birçok kaynak var. Snyder’ın filmin kaba kurgusu güya “izlenemezdi”, ancak yeni çıkan Snyder Cut‘ın büyük beğeni topladığı göz önüne alındığında, kimse gerçek hikayeyi bilmeyecek gibi görünüyor. Her ne ise, Snyder’ın yerini filmi daha parlak yapan ve daha fazla şaka ekleyen Joss Whedon aldı. Hayranların ve eleştirmenlerin DCEU‘yu çok karanlık olduğu için eleştirmesinden sonra bunları eklemek stüdyonun kararıydı.

Edgar Wright

Ant Man (2015)

Edgar Wright’ın Ant-Man filmini yöneteceği açıklandığında, hayranlar bunun mükemmel bir uyum olduğunu düşündüler. Çünkü yönetmen kinetik kurgusu ve sevgi dolu tür saygıları ile tanınıyor. Görünen o ki filmde hala Wright’ın birçok yazısı ve etkisi var, ancak filme eklenen yönetmen Payton Reed. Bu çok eski “yaratıcı farklılıklar” ifadesini ile geldi. Görünüşe göre en büyük sorun, yönetmenin filmi genel olarak MCU’ya bağlamakla pek ilgilenmemesiydi.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

İçinde Yaşamak İsteyeceğiniz Fantastik Evrenler

önceki yazı

Yekta Kopan’ın Seslendirdiği Karakterler – #AltyazıyıKapat

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme