mizahgastesi bardak
Derleme

Yekta Kopan’ın Seslendirdiği Karakterler – #AltyazıyıKapat

0

Alt yazılı film izleyenler ve dublajlı film izleyenler arasındaki kızgın çekişmeye Yekta Kopan ismi girince bir uzlaşma sağlanılabilir. Nitekim bunu daha önce yazmıştık. Özellikle animasyon filmleri mevzu bahisse filmin seslendirme kadrosu seçim aşamanızda da yer alıyordur mutlaka. Her ses telinde 10 marifet taşıyan Yekta Kopan’ın seslendirdiği karakterler, onları Türk sanmamıza bile neden olabiliyor. Hadi bir bakalım bu derlemede kimler var kimler.

Obi-Wan Kenobi, Yıldız Savaşları 1, 2, 3

Yekta Kopan'ın seslendirdiği karakterler, Yıldız Savaşları

En çok izlenen film serilerinden olan Yıldız Savaşları’nın efsanevi karakterlerinden olan Ben Kenobi, Luke Skywalker’ın da yol göstericisidir. Henüz bu film serisini izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Çünkü bu seriler dışında izlediğiniz her dizi ve filmde bir Yıldız Savaşları esprisi dönebilir. Kaçırdığınız bir diğer şey de Yekta Kopan’ın sesi olacaktır.

Marty McFly, Geleceğe Dönüş 1, 2, 3

Yekta Kopan'ın seslendirdiği karakterler, Geleceğe Dönüş serisi

Yine efsane bir seriyle devam edelim. Bu filmi sevenlerin yüksek çoğunluğu Yekta Kopan dublajı ile seviyor. Bu nedenle Netflix de tabii ki sevilen bu hâlini paylaştı. Yekta Kopan’ın yer aldığı bu efsane seri filmde diğer seslendirme sanatçıları ile olan uyum da açıkçası bir o kadar önemli diyebiliriz. Bu film böyle izlenmeli.

Afakan, Çarli

İlker Aksum’un pek yan yana gelmek istemediği bir proje olan Çarli’de seslendirmesini de Yekta Kopan yapmıştır. İlker Aksum’un başarılı oyunculuk grafiğinde Afakan rolünün yararı da zararı da vardır elbet. Yine de bu proje, “Yekta Kopan ya oyuncu olsaydı?” sorularına meyil vermiştir.

Animasyon Karakterleri

Hanım hanım, bunlar benim yavrularım!

Derlemeyi çok uzatmak istemiyoruz. O yüzden Yekta Kopan’ın kısaca seslendirdiği animasyon karakterleri de sizinle paylaşalım. Kötü Kedi Şerafettin, Cemil – Rango, Rango – Köstebekgiller: Perili Orman, Köstosum – Rio 2, Mavili – Ayı Yogi, Bobo – Alvin ve Sincaplar serisi, Alvin – Arabalar serisi, Şimşek McQueen – Madagaskar serisi, Alex – Köpekbalığı Hikayesi, Oscar – Space Jam, Sylvester. Bazı seslendirme sanatçılarının üzerine yapışan bazı karakterler vardır. İşte Yekta Kopan’ın seslendirdiği karakterler arasında kendini hep bir adım öne çıkartan o karakter de Buz Devri serisindeki Sid oluyor.

Jim Carrey

Yekta Kopan'ın seslendirdiği karakterler, Jim Carrey

Yekta Kopan’ın kayıp ikizi filan olduğunu düşündüğümüz Jim Carrey ile uyumları harika. İşte bu yüzden Jim Carrey filmleri dublajsız izlenir. Uzun zaman sonra Sonic filmiyle vizyona düşen Jim Carrey’den yine Yekta Kopan sesi duyunca… Bazı mutluluklar tarif edilmiyor. Belki de bu yüzden Jim Carrey komedisi sınıf ayırmaksızın herkesin gülmesini sağlamış olabilir. Yine de şu acı gerçekle hepinizi baş başa bırakalım. “Jim Carrey Türk değilmiş.”

Sanatçımız aynı zamanda yazdığı kitaplarla da biliniyor. Yine YouTube platformunda da farklı içeriklerle kendisini görebilmekteyiz. Bu derlemeyi sevdiyseniz Harun Can’ın seslendirdiği 5 karakter başlıklı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Yapım Sırasında Yönetmeni Değiştirilen Filmler

önceki yazı

Euro 2020 Özel: 5 Harika Futbol Filmi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme