mizahgastesi bardak
KÖŞE

Yeni Normal Gerçeği: Zoom

0

Covid-19 dünya gündeminin bir numaralı başlığı oldu şüphesiz. Hayatımıza girişi 1 yıla yaklaşıyor. İnsanlık için her ne kadar kısa bir süre olsa da, hayatımızın tam ortasına yerleşen bu virüs yüzünden alışkanlıklarımızı düzenlemek ve yeni normale uyum sağlamamız elzem hale geldi. Ve bu yeni normal beraberinde yeni şeyler de soktu dünyamıza. İşte size yeni normalin bir gerçeği; Zoom!

Zoom, nam-ı diğer ‘’zomzom’’, bir video konferans uygulaması. Mobil ve PC versiyonları mevcut. Kameranızı ve mikrofonunuzu açıp kapatabildiğiniz, görüntülemekte olduğunuz ekranı diğer izleyicilere paylaştırabildiğiniz epey pratik bir iletişim çağı harikası. Hayatımızı kolaylaştıran her türlü teknolojiyi çok seviyor ve kullanıyoruz ama bu cafcaflı kısımları bir kenara atalım ve soralım…

Zoom Nedir?

‘’Örtmenim zomzoma girdiiiğm, EBA’ya da girdiiğm, girilmedi’’ hepiniz o çocuğun sesiyle okudunuz kabul edin. Kıvranıyor çocuk derse girmek için. İşte Zoom da o ses kaydı gibi birden girdi aramıza. İlkokullusundan tutun, üniversitelisine, devlet yetkilisinden tutun, inşaat mühendisine kadar herkes bilgisayarına, telefonuna kurdu bu uygulamayı. Ben de kurdum. Toplantı saati geliyor, host olan kişi konferansı başlatıyor ve konuşma başlıyor. Peki iletişim başlıyor mu? Başlıyorsa bile ne kadar sağlıklı oluyor? Fikrimizi ve düşüncemizi karşıya ne kadar geçirebiliyoruz?

Yüz yüze konuşmanın verdiği zevki, hissettirdiği sıcaklığı bilmesek bir şey sanacağız şu uygulamayı! İnsan karşısındakinin çayının, kahvesinin sıcaklığını hissetmeli konuşurken, bitince gidip tazelemek istemeli. Gözünün içini görmek istemeli insan, konuştuğu kişiyle göz göze gelmek istemeli. Sesinin tonundan ne anlattığını anlamalı. Gerekirse elini tutmalı, omzunu sıvazlamalı, başını okşamalı… Tamam bir iş toplantısında ya da sınıfımızla derste olduğumuzda çok farketmez böyle şeyler ama insanın soluduğu nefesten nefes alıp onunla konuşan birinin varlığına binlerce Zoom kurban olsun be.

İnsanlığımızın gittikçe seyrelmeye başladığı bu çağda Coronavirus ile adeta tencerenin dibini sıyırdık. Yaklaşmamız gerekirken uzaklaştık, dokunmamız gerekirken dezenfekte ettik, gezmemiz gerekirken evde oturduk, gülmemiz gerekirken somurttuk.

Evet, Covid-19 bizi Zoom ile tanıştırdı ama çoğu şeyden de mahrum bıraktı. 7 küsür milyar insan karşısında başarılı oldu, rüştünü ispatladı ve kenara çekildi Covid. Tüm dünya neredeyse 1 yıldır kendini mute’a aldı Zoom görüşmelerinde.

*Umarım bazılarınız mikrofonu açık unutup küfür etmezsiniz. Edin ama kendi içinizden edin, ben öyle yapıyorum.

Doğucan Yaşar

Alper Kul’dan ‘Dışarıdakiler’ Pek Yakında Raflarda!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha KÖŞE