mizahgastesi bardak
Derleme

Yeşilçam’ın Unutulmaz 5 Aile Filmi

0

Yıllar geçse de Yeşilçam’dan vazgeçemeyenler için Aile Filmleri listesi hazırladık. Şimdiden keyifli seyirler…

Aile Şerefi

(1976)

Rıza, kıt kanaat geçinen bir ailenin reisidir. Onun hayattaki tek gailesi, ailesini geçindirmektir. Günün birinde evin küçük oğlu Murat’a, Oktay’ın çarpması, aileyi bambaşka bir haleti ruhiyeye sokar. Bu dakikadan itibaren mutlu mesut bir ailenin, çaresizce parçalanmasını merkezine alan film, bir yandan birlik olabilmenin önemine ve ailenin ne denli kutsal bir çatı olduğuna açtığı parantezle de dikkat çekmektedir. Aile Şerefi’nin yönetmenliğini Orhan Aksoy üstlenirken, başrolleri ise Münir Özkul, Adile Naşit, Şevket Altuğ, Itır Esen ve Eriş Akman paylaşmaktadır.

Neşeli Günler

(1978)

Turşu suyunun hası sirkeden mi yoksa limondan mı yapılır sorunsalını yıllar boyunca evlerimize taşıyan Neşeli Günler, Kazım ile Saadet’in turşu suyu yüzünden kavga etmeleri sonucu boşanmalarını anlatır. Üç çocuğu Saadet, üç çocuğu da Kazım almış ve yıllar yılı birbirleriyle iletişimi kesmişlerdir. Günün birinde iki kardeşin tesadüf eseri karşılaşması ise, iki tarafın yeniden birleşmesi için bir umut doğuracaktır. Orhan Aksoy imzası taşıyan filmin başrollerinde ise Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen ve Ayşen Gruda gibi isimler yer almaktadır.

Gülen Gözler

(1977)

Doğramacılık yaparak hayatını idame eden ve ailesini geçindiren Yaşar Usta’nın İsmet, Fikret, Nedret, Hikmet ve Hasret isminde beş kızı vardır. Evlilik çağı gelen kızlarının, yavaş yavaş talipleri çıkmakta ve Yaşar Usta da onları telli duvaklı gelin yapmaktadır. Tabii bu noktada sırlar da bir bir açığa çıkacak ve deyim yerindeyse Yaşar Usta çileden çıkacaktır. Ertem Eğilmez’in sinemamıza armağanı olan filmin başrollerinde ise Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Müjde Ar gibi isimler yer almaktadır.

Bizim Aile

(1975)

Türk sinema literatürüne “Bak beyim, sana iki çift lafım var!” repliğini yerleştiren ve Münir Özkul’un destansı oyunculuğu ile unutulmazlar arasına adını yazdıran Bizim Aile, dokunaklı ve bir o kadar da birlik olmayı öğütleyen bir film olarak hatırlanmaktadır. Yaşar Usta ve Melek Hanım, ikinci evliliklerini yapmış, boyları kadar çocukları olan iki yetişkindir. Onların artık tek bir çatı altında yaşayacak olmaları ise evlatlarını bir hayli rahatsız edecektir. Yaşar Usta’nın, zamanla evin tam anlamıyla reisi olması, Melek Hanım‘ın da herkese anne şefkati ile yaklaşması bu çatıyı tam anlamıyla bir aile yapacaktır.

Mavi Boncuk

(1974)

Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı, senaryosunda ise Sadık Şendil ve Zeki Alasya‘nın imzası bulunan Mavi Boncuk, altı kafadarın Emel Sayın’ı kaçırmasını konu alır. En başta bu ünlü şarkıcıyı hesabı ödeyemedikleri için dayak yedikleri gazinocudan intikam almak adına kaçırırlar ancak sonrasında Emel Sayın ile sıkı dost olurlar. Münir Özkul, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Tarık Akan, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe’nin başrolleri paylaştığı film, halihazırda dahi sinemamızın en unutulmaz filmlerinden biridir.

Ferhan Şensoy’un Son Ders’i

önceki yazı

Babalar Gününe Özel İzlenilecek Filmler

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme