mizahgastesi bardak
Derleme

Yetişkinler İçin Animasyon Filmleri

0

Animasyon filmleri yetişkinler için de tercih edilebiliyor. Bazen ortaya ailecek izlenecek güzel bir film, bazen görülmemiş bir bakış açısıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Biz de var mıdır yetişkinler için güzel animasyon filmleri sizin için baktık, bulduk, derledik.

Inside Out (Ters Dünya) – 2015

Ters Yüz filmi, çocuklar için gibi olsa da yetişkinler için de gayet uygundur. Büyük başarılara imza atan film; En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı olmak üzere 11 ödülün sahibi olmuştur. Konusu ise; 11 yaşındaki Riley’in ailesiyle başka bir şehre taşınmasını konu alıyor. Ailenin bu süreçte yaşadıkları, Riley’in iç dünyasında olup bitenleri seyirciye etkili bir biçimde ifade ediyor.

Your Name (Senin Adın) – 2016

En Popüler Film Dalında Japon Akademi Ödülü, bunun yanı sıra toplamda 5 ödülün sahibi olan anime türündeki filmin yönetmeni; Makoto Shinkai’dir. Farklı yerlerde yaşayan iki insanın, kader ipleriyle rüyalarda buluşmasını konu edinmiştir. Mitsuha, babasının vali olduğu dağlık bir yerde yaşamaktadır. Burada yaşamaktan çok sıkılmış ve Tokyo’da bir erkek olarak yaşamayı dilemiştir. Aynı zamanda Taki’de Tokyo’da yaşayan, Mitsuha’nın yaşıtı bir erkektir. Rüyalarında; Mitsuha Tokyo’da bir erkek olduğunu, Taki ise dağlık bir yerde kız olduğunu görür. Kendilerini, zamanla birbirlerine bağlanırken bulacaklardır.

Not: Anime türü de Japonların animasyon filmi olarak açıklanabilir.

Spirited Away (Ruhların Kaçışı) – 2001

Yönetmenliğini animasyon film üstadı; Hayao Miyazaki yapmıştır. Oscar kazanan ilk Anime unvanını taşıyan film, toplamda 20 ödülün sahibi olmuştur. Chihiro ve ailesi, yeni taşınacakları kasabaya doğru giderken bir tünelle karşılaşır. Tünelin sonunu merak eden aile, karşılaştıkları manzara karşısında büyülenir. Macera buradan itibaren başlayacaktır. Japon kültürü kokan animasyonda, sembollerle size verilen mesajları anlamakta zorlanacaksınız. Bunun için; “Ruhların Kaçışı” film incelememize göz atabilirsiniz.

Mary and Max 2009

Beş yılda çekilen ve izlemelere doyamayacağınız bu animasyon filminin yönetmeni; Adam Elliot’tır. Avustralya’da yaşayan 8 yaşında ki Mary ile Amerika’da yaşayan 45 yaşında ki Max’in 20 yıllık mektup arkadaşlığını görüyorsunuz. Kâh gülüp kâh ağlayacağınız bu animasyon filmi hakkındaki diğer detaylara “Mary ve Max” incelememizden ulaşabilirsiniz.

Loving Vincent – 2017

Yönetmen koltuğunda; Dorota Kobiela ve Hugh Welchman vardır. “En İyi Animasyon Filmi Dalında Avrupa Film Ödülü” olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuştur. Dünyanın en iyi ressamlarından olan; Vincent Van Gogh’un yaşamı ve şüpheli ölümü 120’den fazla tablosu kullanılarak, adeta bir soruşturma havasında didik didik ediliyor.

Yetişkinler için birçok anlamlı animasyon filmi var. Peki bu listede sizin dikkatinizi en çok hangi film çekti? Yorumlarda görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İnceleme: Stand-Up Evreni

önceki yazı

İzlenmesi Gereken Haluk Bilginer Dizileri ve Filmleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme