2

Dilimize “vurdulu kırdılı” olarak geçen aksiyon filmlerinde bolca komedi unsuru da bulunmaktadır. Belli bir noktadan sonra artık iç içe geçen aksiyon-komedi filmleri izlemeye başladık. Biz de sizin için yerli üretim 5 aksiyon-komedi filmini listeledik.

5. Sen Kimsin

Sen Kimsin?

Planlı ama başarısız, aşık ama erotik, Zirve ama Kirve dedektifliğin iki ortağının başına gelen olaylar bütününe verilen film adıdır. Filmin adı aslında bir aksiyon başlangıcının da habercisi olarak bilinir. Tolga Çevik ve Köksal Engür‘ün baş rollerde oynadığı 2012 yapımı filmi Ozan Açıktan yönetmiştir.

4. Ölümlü Dünya

Ölümlü Dünya

Dolabından komidinine, havlulardan yastıklarına, her şeyle insan dövülen bir filmin adıdır. Yer yer silah sesleriyle karışan izleyenlerin kahkahalarıyla bütünleşen film, bir sırrın çözülmesiyle adeta bir ip yumağıcasına açılan olay örgüsünü ele alıyor. Ali Atay‘ın yönettiği filmde senaryoya da eşlik eden Feyaz Yiğit’le beraber Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Özgür, Meltem Kaplan ve Doğu Demirkol gibi isimler yer alıyor.

3. Kötü Kedi Şerafettin

Bülent Üstün‘ün yazdığı çizgi romandan sinemaya uyarlanan animasyon, her detayıyla bizi mest etmekle beraber seslendirme sanatçılarını ise büyük bir zevkle dinlememize neden olmuştur. Aksiyonu ve komedisi bol bu film, insanımtrak, ağzı bozuk, keyfine düşkün ve oldukça asabi bir kedinin bir Mart gününde yaşadığı akıl almaz olayları ele alıyor. Ayşe Ünal ve Mehmet Kurtuluş’un yönettiği filmde Ayşen Gruda, Ahmet Mümtaz Taylan ve Uğur Yücel gibi isimlerin sesini duyuyoruz.

2. Ali Baba Ve Yedi Cüceler

Ali Baba Ve Yedi Cüceler

Bizce asıl başlık “Ali Babayı Yedi Cüceler” olan yapım, Şenay Cüccayice‘nin tanıtım için katıldığı bir fuardan sonra başlarına gelen olaylar silsilesini konu alıyor. Bir anda kendilerini kapanlardan oluşmuş bir arazide bulan ve yolda kalabalıklaşan grubun verdikleri çetin mücadeleyi dikkatle ve gülümsemeyle izliyoruz.

1. Organize İşler

Bir dolandırıcı çetesi, bir Süperman, bir aşk, bir mafya, bir İstanbul, bir Nil Karaibrahimgil şarkısı ve bir şampiyonlar ligi derecesinde oyuncu kadrosunun buluştuğu film, dalında ilk gösterilecek filmdir bizce. Gerçek anlamıyla ipten alınan bir Süperman’in suç örgütünün içindeyken masumluğa aşık olmasıyla başlayan hikaye, beyzbol topuyla dayak yemeye kadar uzanıyor. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği film 2005’te vizyona girip 2019’da da devam filmi çekilmiştir.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Alo, Ben Karantinadayım 1. Bölüm: Bülent Çolak / Tutunamayanlar, Ferhan Şensoy

önceki yazı

(BKM) Komedide Tekellik

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

2 Yorumlar

  1. Geç de olsa sizleri keşfetmek, mutluluk verici

  2. zevkle okudum kaleminize sağlık

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme