mizahgastesi bardak
İnceleme

Youtube Âleminin Derinliklerinde Sanatsal Bir Yolculuk: Deus Ex Machina

9 Mart 2017 tarihinde Youtube macerasına başlayan Deus Ex Machina kanalı kalitenin abone sayısında değil, niteliğinde olduğunu yaptığı işlerle göstermekte. Bugün sizler için Deus Ex Machina kanalını inceledik. Keyifli okumalar..

Nedir bu Deus Ex Machina?

Kanalın hakkında kısmında şöyle bir açıklama var;

sinema, edebiyat, müzik, tiyatro, resim, fotoğraf, mimarlık gibi çeşitli sanat dallarına ilişkin arşiv niteliğinde videolar oluşturuyorum sadece.

Deus Ex Machina ‘vinçten gelen tanrı’ demekmiş. Deus bilindiği üzere tanrı demek, peki nerden gelir bunun ‘Machina’ kısmı? Konu hakkında kanal açıklamasında kısa bir bölüm var ancak daha iyi anlaşılacağını düşündüğümüz için Ekşi Sözlük’te gandy phoebus adlı yazarın tanımını kullanalım istedik. Tanımsa şöyle;

machina kısmı şundan gelir; antik tiyatroda, tanrıyı oynayan aktör, bir düzenek (machina bu oluyor) yardımıyla havada tutulur… ve daha önce de dendiği gibi, tanrı ‘gökten’ iner, sorunları anında çözer. son.

Anlamak ve İçindekiler

Neler yok ki? Popüler kültür sebebiyle kurban edilen kimilerinin hiç tanımadığı İsmet Özel ve Melih Cevdet Anday’ı yakından tanıma fırsatı var, sadece onlar değil diğerleri de var. Aslında kanalın ismi çok manidar. Hepimiz bir tiyatro sahnesindeyiz ve buna ”hayat” diyoruz. Sorunlarla boğuşurken, bir kurtarıcıya el açıyoruz, geceleri. O gecelerdir ki hayallerimiz, çayımızın buharı ve tütünümüzün dumanı karışır birbirine umarsızca. Örneğin çay demindeyse en iyi dosttur içene. Fakat bunun için sıcak bir suya, bir tutam çaya ve tertemiz bir efkâra ihtiyacınız hâsıl olur. Bu kanalda size her şeyi, eski bir dostun kucak açışı gibi duru ve tebessümü kadar içtenlikle sunmakta. Arka fon sessiz değil, bir parça şarkı yârenlik ediyor şiire ve tabi sanatın içinden kopmuş eserler annelik ediyor.

Son Söz

Bazen susmak en güzel sondur. Şayet kalbinizde veya aklınızda bitmemiş yarım kalan bir şeyler varsa hemen bu kanaldaki herhangi bir videoyu açın. Gözlerinizi ister kapatın ister batmakta olan ya da batmış günü selamlayın. Sessizce meşk edin. Belki giden gelmez, sorunlar bir anda bitmez lakin nefes almanızı sağlar. Ha unutmadan;

Şiddete meyyalim vallahi dertten

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Prens Dizisi Geliyor!

önceki yazı

Komedyenliğin Farklı Yönü: DOĞU

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.