mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Zamanda Yolculuk Filmleri: Takvimi Kontrol Edin

Sinema tarihinin ilginç temalarından biri olan zamanda yolculuk, her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da geçmiş ve geleceği aktaran en güzel filmlerdendir. Zamanda yolculuk filmlerinin bu kadar sevilmesinin bir sebebi de aynı zamanda bir ütopya ve distopya filmlerine dönüşebiliyor olmasıdır. Biz de sizler için en iyi zamanda yolculuk filmlerini derledik. Keyifli okumalar.

Geleceğe Dönüş

(1985)

Geleceğe Dönüş’te, deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty, ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gider. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyen bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır. Gösterime girdiği dönem insanlığını bir hayli heyecanlandıran ve kısa bir süre sonra kült mertebesine erişmiş, başrol oyuncusu Michael J. Fox’a da büyük ün getirmiştir. Filmin bir diğer özelliği ise Rick and Morty gibi ustaca yazılmış bir çizgi diziye ilham kaynağı olmasıdır. Bu filmi severseniz Rick and Morty dizisine de bir göz atmanızı öneririz.

Bugün Aslında Dündü

(1993)

Bugün Aslında Dündü, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir adamın maceralarını konu ediyor. Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir.

Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gider. Burada yaşanan hayat ve mütevazı insanlardan iğrense de bu hayata bir günlüğüne görevi için katlanması gerekir. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle baş başa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır! 2 Şubat tarihinin sinemaseverlerdeki yeri ayrıdır. Bu tarihi borçlu olduğumuz Grounghog Day, dahice yazılmış senaryosu ve başarılı oyunculuklarıyla son derece eğlenceli bir klasik. Filmin zamanda yolculuk teması ise, kavşakta sıkışmış ve çıkış bulamayan bir araba benzeri işlenmiştir.

Kapsül

(2004)

Sundance Film Festivali’nde büyük başarı kazanan Kapsül her şeyiyle; senarist, oyuncu ve yönetmen Shane Carruth’un eseri. Carruth’un toplam 7.000 dolara mal ettiği film, kaza eseri zaman makinesini icat eden iki mühendisin başından geçenleri anlatıyor. Kendisi de eski bir mühendis olan ve filmin senaryosunu yazarken teorik fiziğin içinde bir hayli zaman harcayan Carruth, özgün görsel dili ve karmaşık senaryosuyla son derece zor ama bir o kadar da heyecan verici bir işe imza atmış.

Deja Vu

(2006)

Deja Vu, son derece gelişmiş sıra dışı bir teknoloji aracılığı insanların geçmişleri de dahil olmak üzere, tüm yaşamlarını mercek altına alabilen bir sistem üzerine kurulu. Ajan Carlin, bu sistemde bir görev almıştır. New Orleans’ta oluşan bir patlamanın ardından hayatının en çarpıcı soruşturmasına dahil olmak durumunda kalır: zamanda geriye doğru gitmek koşulu ile yaşanan olayların akışına müdahale etmek. Carlin, patlama olayının takibinde kısa bir zaman diliminin öncesine gittiğinde oldukça riskli bir işe girişmiş olur. Dar bir zaman aralığında olayların akışını değiştirebilmek için elinde tek şansı vardır.

The Time Traveler’s Wife

(2009)

The Time Traveler’s Wife, evliliklerinde sorunlar yaşayan Clare ve Henry çiftinin sınırları zorlayan zamanda yolculuk hikayesini ele alıyor. Çocukluğunda annesini kaybeden genç bir adam olan Henry’nin genetik bir problemi vardır. Bu problem dolayısıyla çocukluğundan beri kontrolsüz bir şekilde zamanda yolculuk yapar. Ne zaman, nereye, hangi ana gideceğine karar veremeyen Henry’nin hayatı Clare ile tanışması ile bambaşka bir hal alır. Çift, tutkulu ilişkilerini kısa sürede evlilikle taçlandırır. Ancak Henry’nin özel durumu evliliklerini de zora sokacaktır.

Bu derlemeyi sevdiyseniz Uzay Konulu Filmler için buraya tıklayın.

Doğa Filmleri – Aldığınız Nefesi Hissedeceksiniz

önceki yazı

5 Savaş Filmi: Dünya’da Değil, Sinemada

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.