mizahgastesi bardak
İnceleme

10 Parmağında 15 Marifet: Ali Atay

0

Ali Atay; yerli sinemada gerek oyunculuğuyla, gerek yönetmenliğiyle, gerekse senaristliğiyle farklı ve özgün işlere imza atan bir sanatçı. Bugün Ali Atay’ın müzisyen, yönetmen, oyuncu ve senaristliğiyle bizlere iz bırakan yanlarını inceleyeceğiz.

Oyunculuğa Nasıl Başladı?

1999 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olan oyuncu, yine aynı yıl oyuncu Berkun Oya ile Krek adında bir tiyatro topluluğu kurdu. Toplulukta Berkun Oya’nın yazdığı ve yönettiği oyunlarda Ali Atay oyuncu olarak yer aldı. Aynı zamanda 1998 yılında İkinci Bahar adlı dizide ilk televizyon karşısında oyunculuğa başladı. 2006 yılına kadar çeşitli tiyatro, dizi ve filmlerde rol alan Atay, 2006 yılında Türkan Şoray’ın da oynadığı Cemile dizisinde Demir karakterini canlandırdı ve tanınırlığını arttırdı. 2011 yılında Leyla İle Mecnun dizisinde ünlülüğünü arttırıp, oyunculuğuyla bizleri ekran başına kitlemişti.

Yönetmenlik Ve Senaristlik Geçmişi:

2014 yılında Limonata adlı filmde, ilk yönetmen ve senaristlik kimliğini kazandı. Ertan Saban ve Serkan Keskin’in başrollerini paylaştığı film; özgünlüğüyle, kalitesiyle ve akıcı mizah anlayışıyla bizleri beyaz perdeye kitlemişti. 2017 yılında Ölümlü Dünya adlı filmde, bize göre en büyük başarılarından birine imza attı. Hem yönettiği hemde senarist kadrosunda bulunan Atay, Ölümlü Dünya filmiyle Türk sinemasının ne kadar ilerleyebileceğini bizlere göstermiş oldu. 2019 yılında ise, Cinayet Süsü filmiyle yeniden bizleri komediye doyurdu.

Müzisyen Bir Ali Atay:

Leyla The Band grubunun solisti olan Atay; Yokluğunda, Aşk Bitti, Yalan, Beni Affet, Eksik Bir Şey Mi Var?, Of, Vay Be gibi şarkılarıyla bir insan nasıl her konuda bu kadar yetenekli olur dedirtmişti.

Türkiye’nin ilk internet dizisinde oynayan (Masum) Ali Atay’ın sanatçı kimliklerini inceledik. Yerli sinemaya ve televizyona kattığı şeylerden bahsettik. Daha sayamadığımız birçok projede imzası bulunan Atay gibi değerli bir sanatçıyı ülkemizde görmek gerçekten gurur verici.

Ahmet Çiçek
Yeni Nesil i9 Yazar / Yerli Film Sorumlusu

İş Yerinde Karşılaşabileceğiniz 6 Yeşilçam Karakteri

önceki yazı

4 Dalda Oscar Ödülü Almış Bir Film Tavsiyesi: Zoraki Kral

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.