mizahgastesi bardak
Derleme

80’li Yıllara Damga Vurmuş Korku Filmleri

0

80’ler herşeyin abartılı, renkli, iddalı olduğu zamanlardı ve etkisi sinemaya da yansıdı.Şimdi izleyip etkilenmememiz veya gülmemiz olası, ama o zamanlar içimize korku saldıkları bir gerçekti. İşte 80 yılları derinden etkileyen o kült korku filmleri.

The Thing

1982

Oldukça karanlık, iyi düşünülmüş senaryosuyla en başarılı filmlerden sayılan The Thing’i ve 2011 yılında çekilen hikayenin öncesini anlatan film sırasıyla izlerseniz daha da keyifli ve korkutucu olacak.

Christine

1983

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan film, Christine isimli arabanın sahibini etkilemesini, sahiplenmesini ve dehşet saçmaya başlamasını anlatıyor.

The Lost Boys

1987

Aslında 10-12 yaşlarda çocuklarla çekilecekken başroldeki Kiefer Sutherland‘ın önerisiyle gençlerle yeniden yaratılan hikâye, alıştığımız vampir klişelerini en 80’ler haliyle sunuyor.

Angel Heart

1987

Bir dedektifin, bir şarkıcının izini sürmesi için tutulmasından sonra yaşanan beklenmedik olayları anlatan filmin başrollerini Mickey Rourke ve Robert De Niro paylaşıyor.

Pet Sematary

1989

Yeni taşındıkları kasabada kötü olaylar yaşayan bir ailenin hikâyesi ne kadar korkunç olabilir? Stephen King’in çocukluk anılarından ilham alarak yazdığı bu roman uyarlaması yeterince korkunç!

Fright Night

1985

Mahalleye yeni taşınan komşumuz vampir çıksa ne yapardınız? Yine doya doya 80’ler izleyebileceğimiz bir vampir hikâyesi, üstelik özel efektler de yılına göre fazlasıyla inandırıcı!

Little Shop of Horrors

1986

Çiçekçide çalışıp sürekli ezilen kahramanımız bir gün bulduğu tohumu eker. Büyümeye başlayan bitki insan yemeye başlayınca olaylar gelişir!

Beetlejuice

1989

Tim Burton‘ın hem korkunç hem komik filmi oldukça popüler ama tekrar tekrar izlenebilecek kadar da keyifli bir hayalet hikâyesi. Hayalet bir çift, gotik bir kız ve Beetlejuice; nostalji yapmaya değer!

The Shining

1980

Psikolojik gerilimin kültleşmiş örneklerinden olan film de, Stephen King ve Stanley Kubrick‘in buluşmasını izliyoruz. Dolayısıyla kaç kere izlenirse izlensin her seferinde germeyi başarıyor.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 Eylül’de Başlıyor

önceki yazı

İş Yerinde Karşılaşabileceğiniz 6 Yeşilçam Karakteri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme