İlk olarak Hababam Sınıfı’nda gördüğümüz bu karakteri tanıtmaya hiç gerek yok. Şaban filmleri toplumsal olaylara dikkat çekmesiyle bilinir. Bu toplumsal sorunlara dikkat çekerken Şaban filmlerinde bazı belirgin özellikler dikkatinizi çekmiştir. Örneğin; dışarıdan aptal, içeriden ise zeki gibi görünürdü. Şaban Sendromu sadece karakterle alakalı değil, Şaban filmlerinde yer alan bazı öğelerden de oluşuyor. Şaban Sendromu ise günümüzde şahsım tarafından ortaya atılan bir tür iddiadır. Şaban Sendromu’na gelmeden, gelin önce absürt komediyi tanımlayalım.

Absürt Komedi Nedir?

Absürdün sözlük karşılığı saçma. Yani saçma olup güldüğümüz her şey absürt komedi midir? Teknik açıdan bunun cevabı evet olsa da iyi bir absürt komedide aradığımız farklı özellikler de var. Mesela iyi bir absürt komedideki saçmalığın yalnızca fantastik türüne ait öğeler barındırmaması gerekiyor. Buna fantastik komedi deriz. Karakterlerden beklenmeyen tepkiler almak bunun ilk adımıdır. Absürt komedide bütün karakterleri siyah ya da beyaz şeklinde ayırıyorsak gerçekten mükemmel bir absürt komedi izlediğimizi düşünmemeliyiz. Absürt komedide çok sık görebileceğimiz bir diğer şey ise göndermelerdir. Sıradaki bölümümüzde incelediğimiz dizilerde bu özellik gerçekten bariz bir şekilde bulunuyor.

Leyle ile Mecnun ve Kardeş Payı

Ülkemizde en yaygın absürt komedi örnekleri bu iki dizidir. İki diziyi ayrıca tek başına da inceleyebiliriz ama şimdilik kaliteli absürt komedi parantezinde değerlendiriyoruz. İki dizinin de başrollerinde Şaban’a dair izler olup olmadığına bakalım. Mecnun ve Metin karakteri öncelikle dizideki yaşadığı güzel aşklarla biliniyorlar. Ortalama bir hayata sahipler. Başlarına gelen kötü durumları zekalarıyla ve iyi kalpleriyle yok ederler. Arkadaşlık bağları iyidir. Kemal Sunal ve Kartal Tibet uyumlarını da Ali Atay ve Onur Ünlü’de de görebiliyoruz, Ahmet Kural ve Selçuk Aydemir’de de. Aynı zamanda yan rollerde de sabit isimlere de çok fazla denk geliyoruz. Yani belirli bir uyumun gösterdiği samimiyet de bu dizileri izlenebilir kılıyor.

Şaban’ın Efsane Olma Formülü Çözüldü Mü?

Bu sorunun cevabı her zaman “imkansız” olacaktır. Şaban’ın yeri hepimizde ayrı. Onun bazı özellikleri güzel bir şekilde değişen zaman da göz önüne alınarak uyarlanıyorsa bunun güzelliği tartışılmaz. Şaban karakteri bize her filminde bir şeyler anlattı. Onu anlamaya çalışalım. “Komedide bir absürtlük varsa o da sonunda hep iyilerin kazanmasıdır” diyoruz. Yazımızı da Kemal Sunal’ı rahmetle anarak bitiriyoruz. Huzur içinde uyusun.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Tom Cruise’un Uzayda Çekilecek Filminin Yönetmeni Belli Oldu

önceki yazı

Yeni Looney Tunes Dizisinin İlk Bölümü YouTube’da Yayınlandı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.