mizahgastesi bardak
İnceleme

”Anlatılmaz Yaşanır” Dedirten Film “BARAN”

0

İranlı usta yönetmen Mecid Mecidi‘nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2001 yapımı “Baran” filmi, Mecidi’nin diğer filmlerinde de sıkça değindiği kültürel, toplumsal ve siyasi konuları ele alarak çekilmiş bir dram filmidir. Film,” En İyi Avrupa Dışı Film dalında ”Avrupa Film Ödülü” ve ”Satetellite En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü” dallarında aday olmuştur.

''Anlatılmaz Yaşanır'' Dedirten Film "BARAN"

Baran Filminin Konusu

Sovyet işgali altındaki Afganistan halkının İran’a mülteci olarak gelmesiyle birlikte, ortaya çıkan sosyoekonomik sıkıntıyı ve hayatta kalma mücadelesinin yanı sıra masumane bir aşkı anlatan film, repliklere ihtiyaç duymaksızın karakterlerin gözlerinden izleyeceğiniz türden. Filmin bu büyülü havasını tarif etmekte zorlandığım için anlatılmaz yaşanır diyebileceğim en güç… Basite aldığımdan değil, tarif etmekte aciz kaldığımdandır.

''Anlatılmaz Yaşanır'' Dedirten Film "BARAN"

Henüz 17 yaşlarında olan Latif, bir firmanın inşaatında çalışmaktadır. İşçilere yemek yapmak, erzak alışverişlerini yapmak kısaca ayak işlerine koşmaktadır. Sevimsiz şakaları, kavgalara olan meyili ile çok fazla uyarı almasına rağmen huylarından vazgeçmez. Babasının onu emanet ettiği usta başı Memar, Latif’i adam etmek için gayret eder ama bu tavırlarından o da çok şikayetçidir. Bir gün Afgan işçilerden Necef ‘in iş kazası sonucu ayağı kırılır. Kaçak olarak çalıştığı için de hiçbir güvencesi yoktur. Memar ona yardımcı olmak için Necef’in oğlu Rahmet’i işe alır. Fakat Rahmet, çok çelimsizdir inşaat işlerinin altında ezilir. Usta başı Memar onun çalışmak zorunda olduğunu bildiğinden işten çıkarmak istemez. Bu yüzden Latif’ in işini Rahmet’e, Latif i de ağır inşaat işlerine verir. İşini elinden aldığı için Rahmet’e çok öfkelenen Latif için bu bir savaş ilanıdır.

''Anlatılmaz Yaşanır'' Dedirten Film "BARAN"

Latif, Rahmet’in başarısız olup pes etmesi için elinden geleni yapar. Ancak Rahmet işine dört elle sarılır. İkili arasındaki çekişme Latif’in, Rahmet’in küçük sırrını öğrenmesiyle son bulur. Buradan itibaren Latif eski Latif değildir. Artık bir geçiş sürecindedir.

''Anlatılmaz Yaşanır'' Dedirten Film "BARAN"

Mecid Mecidi, Baran filmini öylesine ince işlemiş ki konuları adeta birbiri içerisine girmiş labirent halindeler. Bir taraftan beterin beteri var dedirten insanlık dışı çalışma koşulları, diğer tarafta havada asılı kalan masumane bir aşk. Sistemin çarkları arasında öğütülen ve insanlık dışı muamelelere maruz kalan insanların dertlerini beyaz perdeye yansıtıp sinema dilini evrenselleştirdiği için Mecid Mecidi’ye teşekkür ediyoruz.

Tek mekanda çekilmiş olmasına rağmen sıkmayan filmler, derlememize buradan ulaşabilirsiniz

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisinin Çekimleri Başladı

önceki yazı

Netflix’te Yer Alan Heyecan Verici Alman Dizileri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.