mizahgastesi bardak
Derleme

Başarılı Yönetmenlerin Vazgeçilmez Aktörleri

Bazı yönetmenlerin, aynı aktörleri farklı filmlerde birçok kez kullanmaları, onların vazgeçilmez olduğu düşüncesine kapılmamızı sağlar. Sinemanın vazgeçilmezi olarak tanımlayabileceğimiz bu yönetmen ve oyuncu işbirlikleri hangileri? Hep birlikte göz atalım. 

Christopher Nolan/Michael Caine  

Bir Christopher Nolan filmi izliyorsanız, mutlaka Michael Caine bulunuyordur. İlk defa 2005 yılında çekilen Batman Begins filminde birlikte çalışıan bu iki isim, daha sonrasında adeta ayrılmaz bir hale geldiler. Belki Michael Caine çoğu zaman hikâyenin başrolü olarak belirmez Nolan filmlerinde ancak gidişata yön veren, önemli ve bilge bir karakter olarak karşımıza çıkar. 

David Fincher/Brad Pitt 

Aslında bu iki ismin kariyerlerinin yükselişe geçmesi de aynı döneme, aynı filmlere denk gelmesdir. İkili yalnızca üç filmin Fight Club (1999) Seven (1995) Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (2008) altına imza atmış olsalar da, çektikleri filmlerin efsaneiliği ile vazgeçilmez sınıfına dâhil olan Fincher ve Pitt, kariyerlerini yakından takip ettiğimiz, Hollywood’un eşsiz değerlerindendir. 

Martin Scorsese/Leonardo DiCaprio 

Gangs Of New York filminde birlikte çalışan ikili bu dakikadan itibaren, sinema tarihinin vazgeçilmezleriden biri olmayı da başarmıştırlar. Filmin yakaladığı başarı, yönetme’nin DiCaprio’dan aldığı enerji, onunla daha fazla çalışma isteğini de ortaya koymaktaydı. Bir dönem Robert De Niro ile yakaladığı uyumu, Leonardo DiCaprio ile yakalamak isteyen yönetmen, çok doğru bir seçim yaptığını anlamıştır. 

Tim Burton/Johnny Depp 

Bu ikili, fantastik bir atmosfer altından izleyenlerine sağlam bir film servis etmeyi hiç ihmal etmeyenlerden. Ed Wood (1994), Sleepy Hollow (1999), Charlie and the Chocolate Factory (2005), Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) gibi hepsi birbirinden kült olmuş başarılı filmlerin altına imzalarını atan ikili, yakın dostluklarıyla da filmlerine samimiyet katmayı her zaman başarmışlardır. 

Quentin Tarantino/Samuel L. Jackson 

Birlikte ele ele verip zirveye doğru çıkan bir başka ikili. Orta sınıf bir aktör olarak hatırlanan ve bir üst seviyeye çıkmasına imkânsız gözüyle bakılan Samuel L. Jackson’ı harekete geçiren Tarantino, aynı zamanda ona verdiği el sayesinde de yücelmeyi başarmıştır. Onların birlikteliğine tarihin en kanlı birlikteliği diyebiliriz.  Tarantino filmlerinde gördüğümüz şiddet ve kan, bazen rahatsız edici gelse bile Samuel L. Jackson’ın ekranda görünmesiyle birlikte yerini hayranlığa bırakmaktadır. Çünkü Tarantino evreninin göze en hoş gelen detayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta Tarantino’nun önerdiği filmlerde bile Samuel L. Jackson’a rastlayabiliyoruz.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

önceki yazı

Severek İzlediğimiz 5 Pixar Yapımı Animasyon Filmi

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.