mizahgastesi bardak
Derleme

Düşük Bütçelerle Çekilmiş En Kârlı Filmler

Yönetmenlerin birçoğu, fikirlerini hayata geçirebilecek bir destek bulamıyor ve projelerine veda etmek zorunda kalıyor. Ya da düşük bir bütçeye razı olup hayalindeki en yakın projeyi üretmeye çalışıyor. Milyonlarca dolar hasılat yaparak aslında bütçenin değil, iyi bir senaryonun ve doğru oyuncu kadrosunun önemini bizlere gösteren en kârlı filmler hakkındaki detayları öğrenmeye hazır olun! İşte o filmler… 

11. Whiplash (2014)

Bütçe: 3 milyon dolar Hasılat: 48 milyon dolar 

Azimli bir bateristin hikayesini konu edinen bu film 3 Oscar, 1 Altın Küre ödülü kazandı Birçok yapımcı Damien Chazelle’in fikirlerini desteklemese de kendisi durmadı ve kısıtlı bir bütçeyle rekor üstüne rekor kıran bir film yarattı. 

10. Arınma Gecesi (2013)

Bütçe: 3 milyon dolar Hasılat: 89.3 milyon dolar   

Stanley Kubrick, David Fincher gibi yönetmenlerden ve Star Trek serisinden ilham alan James DeMonaco ve Gerard McMurray; elbette ki Arınma Gecesi filminin bu denli bir başarıya sahip olmasını beklemiyordu. Şu anda Arınma Gecesi serisinin dünyanın birçok köşesinde hayranı bulunuyor.

9. Küçük Gün Işığım (2006)

Bütçe: 8 milyon dolar Hasılat: 100 milyon dolar  

Klişe bir senaryosu olan Küçük Gün Işığım, küçük kızlarının hayalini gerçekleştirmek için bir araya gelen bir aileyi konu ediniyor. Diğer birçok filmde görebileceğiniz sahneler içeren bu film; en iyi senaryo, en iyi aktör ve en iyi soundtrack gibi çeşitli ödüllere sahip. Filmin bu denli büyük bir başarıya sahip olmasının arkasında kesinlikle Abigail Breslin’in müthiş performansı ve güzellik yarışmasının alaycı bir biçimde ele alınması yatıyor. 

8. Bir Konuşabilse (2003)

Bütçe: 4 milyon dolar Hasılat: 120 milyon dolar 

2 yalnız insanın tanışmasıyla başlayan film, düşük bütçesine rağmen en kârlı filmler arasına girmeyi başarmıştır. Eleştirmenler bu denli büyük bir başarıyı yakalamasının sebebini oldukça doğal ve samimi karakterler bulundurması olarak açıklıyor. 

7. Milyoner (2008)

Bütçe: 15 milyon dolar Hasılat: 141 milyon dolar 

Hintli bir yazar ve diplomat olan Vikas Swarup’un romanından uyarlanan Milyoner televizyonda yayınlanan bir bilgi yarışmasına para kazanma amacıyla katılan eğitimsiz bir genci konu ediniyor. Yönetmen Danny Boyle, bu film için Hollywood ve Bollywood’u karıştırarak risk alsa da sonuç olukça iyi gözüküyor.

6. Nefesini Tut (2016)

Bütçe: 9.9 milyon dolar Hasılat: 152.9 milyon dolar 

Sessiz sakin bir çocuğun filmin sonunda kahramana dönüşmesi gibi klişeleri barındıran Nefesini Tut, Stephen Lang’ın başarılı oyunculuğu sayesinde 3 ödül kazandı. Yönetmen Federico Alvarez yalnızca 9.9 milyon dolarlık bir bütçeyle harikalar yarattı desek yeridir! 

5. Paranormal Activity (2007)

Bütçe: 15 bin dolar Hasılat: 193 milyon dolar 

Çok düşük bir bütçeyle, yönetmenin evinde ve sadece bir hafta içerisinde çekilen bir korku filmin 193 milyon dolar hasılat yapacağını kim tahmin edebilirdi ki?

4. Can Dostum(1997)

Bütçe: 10 milyon dolar Hasılat: 226 milyon dolar 5 

Yetenekli bir matematikçinin hayatını anlatan Can Dostum, IMDb’nin En İyi 250 Film listesinde bulunmakla kalmadı, aynı zamanda tam 9 Oscar kazandı. Bu denli sıradan bir karakterin bu kadar başarı yakalamasıysa yapımcılar için oldukça beklenmedikti. 

3. Get Out (2017) 

Bütçe: 4.5 milyon dolar Hasılat: 255 milyon dolar

Amatör bir yönetmen tarafından hayata geçirilen bu film, ödüle doyamadı . En iyi senaryo kategorisinde Oscar kazanan Get Out, en iyi yönetmen ve en iyi aktör kategorilerinde de Oscar’a aday gösterildi. Kara komik bir film olmasının yanında korku ögeleri de barındıran Get Out, mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan.

2. Split (2016) 

Bütçe: 9 milyon dolar Hasılat: 277 milyon dolar 

Konusu ve oyuncularıyla hepimizi büyüleyen Split’in düşük bütçeli filmler kategorisine girdiğini duyunca şaşırabilirsiniz. Kendisi sadece 9 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ve 277 milyon dolar hasılat yaparak rekor kırdı. Başarılı yönetmen Manoj Nelliyattu Shyamalan’a tebrik ediyoruz.

1. Kalbinin Sesini Dinle (2002)

Bütçe: 5 milyon dolar Hasılat: 368 milyon dolar

Aslında filmin yapımcıları, basit bir romantik komedi filmi çekmek istemişler sonuç buralara kadar gelmişler. Oldukça klişe ve sıradan bir senaryoya sahip olsa da samimi şakalarıyla kalbimizi kazanmayı başaran Kalbinin Sesini Dinle gişe hasılatı küçümsenecek gibi değil.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

En Gerçekçi ve En Eğlenceli Tarih Dizisi: Seksenler

önceki yazı

Kırmızı Oda Dizisinden Yeni Tanıtım Yayınlandı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.