mizahgastesi bardak
İnceleme

Film Tavsiyesi: The Elephant Man

David Lynch imzalı filmin öyküsü Frederick Treves ve Ashley Montagu’ya aittir. Gerçek bir hikayeden kurgulanan film; John Merrick’i canlandıran John Hurt’a BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar adaylığı getirmiştir. Aynı zamanda BAFTA En İyi Film Ödülü ve En İyi Film Oscar’ına aday olan filmde Oscar ödüllü oyuncu Anthony Hopkins’te rol almıştır. John Merrick karakteri 1800’lü yıllarda geçirdiği hastalık yüzünden pek de güzel olmayan bir adamı canlandırmaktadır. Vücutların cisimleştirilmesine bir tokat gibi çarpan bu filmden bahsedeyim izninizle.

Özet

Anatomi Doktoru Treves birgün Fransa sokaklarında yürürken gezen bir sirke rastlıyor. Sirkte sergilenen Elephant Man’i çok merak ediyor ve onu tedavi etmek istiyor. Kendini Elephant Man’in sahibi olduğunu söyleyen Bay Bytes’e uygun bir ücret teklif ederek diğer adıyla Fil Adam’ı görmek istiyor. Ancak görmesiyle gözlerinin dolması bir oluyor. Ama onu tedavi etmekte daha çok hırslanan doktor onu muayenehanesine istiyor. Bay Bytes’a ödediği ücret karşılığı muayenehanesine getirttiği Fil Adam kafasına bir torba giymiş vaziyette hırıltılar eşliğinde zar zor yürüyerek doktorun yanına geliyor. Kocaman kafatası, eğri gövdesi, sırtında ve vücudunun belirli yerlerinde yer alan kocaman tümörlerle tedavi edilemeyeceği anlaşılıyor. Sahibin yanına dönen Fil Adam sahibinden dayak yiyerek hastalanıyor. Ne yapacağını bilemeyen üstünden para kazandığı için Elephant Man’e hazinem diyen Bytes doktora haber veriyor. Doktor Treves onu hastaneye götürmek istiyor ve zor da olsa götürüyor. Hastanede gizli tedavi etmeye çalıştığı Fil Adam’ı zar zor konuşturabiliyor. Gerçek adı John Merrick olan Fil adam denileni anlıyor ve zor da olsa konuşabiliyor. Bunun üzerine doktor Treves, hastane müdürüyle John Merrick’i tanıştırıyor. Hastane müdürünün sorularını cevaplayan Merrick birçok yerde takılıyor ve aynı şeyleri tekrar ediyor. Merrick’te ümit görmeyen hastane müdürü John Merrick’in yerinin burası olmadığını söylüyor. Ancak tam o sırada incilden 23. ilahiyi okuyan Merrick’i duyunca fikri değişiyor. Çünkü Merrick konuşmaya başlıyor. Gidecek bir yeri olmadığı için hastanenin bir odası John Merrick’e tahsis ediliyor.

Zamanla içindeki cevheri çıkaran Merrick sosyetenin gündemine oturuyor. Şeklindeki deformelerden ötürü sıkça dikkat çeken hatta insanları korkutan Merrick bir o kadar da konuşkan ve kibar bir insan olmasıyla tüm ilgiyi üzerinde topluyor. Hastaneye Merrick’e bir oda verdikleri için kraliçeden teşekkür mektubu geliyor ve ömür boyu Merrick’in orada kalması kesinleştiriliyor. Bir gece nöbetçi, Bay Bytes’in yaptığı gibi para karşılığında John Merrick’i bir grup insana sergiliyor. Kör kütük sarhoş olan topluluk Merrick’in çirkinliğini yüzüne vurup asla ayna gösterilmeyen Merrick’e ayna gösteriyorlar. Kendi vücuduna yabancılaşan Merrick bir anda kendini görünce çığlık atmaya başlıyor ve büyük bir travma geçiriyor. Gecenin sonunda Bay Bytes Merrick’i Elephant Man kimliğiyle sergilemek üzere kaçırıyor. Yaşadığı sosyal ve konforlu hayattan çekip alınan Merrick eskisi gibi hayvan muamelesi görüp sirklerde sergilenmeye başlıyor. Ona yapılan işkenceye sirkteki diğer insanlar dayanamayıp kaçmasına yardım ediyor. Merrick, tren garında giderken kafasındaki torba çıkarılıyor ve halk tarafından saldırıya uğruyor ve o sırada şunlar dökülüyor ağzından: “Ben bir hayvan değilim, ben bir insanım!” Daha sonra polisler tarafından hastaneye teslim ediliyor ve hayatına kaldığı yerden devam etmeye başlıyor.

Hayranların Stüdyolara Devamı İçin Baskı Yaptığı Filmler

önceki yazı

Netflix’te izleyebileceğiniz Birbirinden İlginç 5 Belgesel

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.