mizahgastesi bardak
Derleme

İzlerken “Allah Korusun” Diyeceğiniz 5 Distopya Filmi

0

Yaşadığımız hayat yeterince kötü bir zamana denk gelmemişçesine distopya filmlerine hayran olanlar var. Başka bir yüzyılda, başka hayatlarda, başka gezegenlerde yaşanılan kötü dünya tasvirleri… Eminiz ki distopya aşıklarını bu tabirler kadar mutlu eden çok az şey var. Dispotik evrenlerde ve hayatlarda geçen, izlerken içinizden ”Allah korusun!’ diyeceğiniz en iyi 5 distopya filmini sizin için derledik.5. Children of Men

2027 Londra’sında geçen distopyada dünya, insan ırkının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Artık üreme eylemi hiçbir şekilde gerçekleşmiyor bile. Filmin bu kısmında iki gruba ayrılan insanları görüyoruz. Birinci grup kendini tamamen düzene bırakmış ve insan ırkının sonunu bekliyor. Diğer grup ise bu tehlikeye karşı savaşmak için gözlerini karartıyor. Theo adlı bürokratın, ülkedeki mülteci sorununa istinaden kaçırılmasıyla başlayan olaylar bir süre sonra artan temposuyla sizi içine alıyor. Göçmen ve mülteci sorununu ince işlemesi ve karanlık havasıyla film izleyenleri asla pişman etmiyor. 2006 yapımı film, sürpriz sevenlerin de yüzünü kara çıkartmayacak.


4. The Lobster

The Lobster, uzak olmayan bir gelecekte geçen ilginç bir distopya filmi. Yalnız kalan, ilişkisi olmayan insanların tutuklandığı bir gelecekte geçiyor film. Bekar insanlar şartları korkunç olan bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, yapılan analiz ve araştırmalar sonucu kendileriyle eşleşen kişiyle bir ilişkiye başlamak zorundalar. Eğer ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, kendilerinin seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyorlar. İlişki yapmamanın özgürlüğünü bile film bittikten sonra daha iyi anlıyorsunuz. Aksiyon ve heyecan dolu sahneleri ve diğer distopik filmlerden görece farklı konusuyla 2015 yapımı The Lobster, kendine listemizde yer buluyor.

3. Gattaca

Film, distopya filmlerinden alıştığımız üzere teknoloji ve bilimin zirve yaptığı, her gün düzinelerce aracın uzaya gönderildiği bir dönemde geçiyor. Film, ”süper genin”, yetenekli ve kendini aşmış genetik mühendisleriyle elde edilmesi çabası üzerine kurulu. ”Değiştirilen ve isteğe göre kodlanan genler, süper insan yapabilmek için yeterli midir?” Film bu soruyu sordururken ırkçılığın her türünün kötü olduğunun da altını çiziyor. Filmde maruz bırakılan ırkçılık ise konusundan da anlayabileceğimiz gibi insanları geçerli ve geçersiz diye ayıran ‘’gen ırkçılığı’’.

2. Truman Show

Truman Show, listemizin belki de en naif distopya filmi. Güzel eşi ile birlikte mutlu hayatında sevdiği komşularıyla huzurlu bir yaşam süren Truman’ın hayatı, bir gün öldüğünü sandığı babasını caddede görmesiyle tamamen değişiyor. Truman babasını gördüğüne emin ancak adam bir anda ortadan kayboluyor. İzledikten sonra etkisinden çıkması izleyiciye çok zor geliyor. Fakat verdiği mesajlar ve finaliyle izleyiciyi tekrar hafifleten bir film, Truman Show. Aldığı sayısız ödülde oyunculuğuna ve mimiklerine hayran olduğumuz Jim Carrey’in hakkını vermek isteriz.

1. 1984

Distopya film listesi hazırlayıp da amiyane tabirle ‘’listenin babasına’’ yer vermemek olmazdı. George Orwell’ın aynı isimli romanından uyarlama film distopik bir evrende, 3. Dünya Savaşı’nın yeni bittiği bir zamanda geçiyor. Dünyanın en büyük devleti olan Okyanusya’da bir korku imparatorluğu kuruluyor. Nefes alan herkesin itaat etmek zorunda olduğu ‘’Big Brother’ın’’ ülkesinde; kitap okumak, aşık olmak, doğru haber yaymak yasak. Aldıkları nefesten baktıkları yere kadar sansür uygulanan insanların iyi birer yurttaş olması, sonsuz biat etmeyle bir tutuluyor. Bu ülkede haberleşme ve sansür işlerinden görevli memur olan Winston’un görevi, halkı yalan haberlerle uyutmak. Yaşadığı ülkede yurttaş değil güdülen koyunlardan biri olduğunu fark eden Winston içinde bulunduğu ülkeyi sorgulamaya başlıyor. Günümüzle benzerlikleri can sıkan, bir an önce artık gerçekten sadece distopik bir film olarak kalmasını istediğimiz muhteşem bir başyapıt.Distopya filmleri seyircilerine büyük zevk verse de, geleceğin bu filmlerden daha güzel gelmesini umuyoruz.


‘’Bir gün gelecek elbet ütopyalar güzeldir.’

Gülbilge Tuğçe Tefek
Tanısan Gülersin / Nekşflikş Sorumlusu

Beklentilerin Altında Kalan Dizi Finalleri

önceki yazı

Örümcek Adam: MCU Filmlerinin Açıklamadığı Gizli Kalanlar

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme