mizahgastesi bardak
Derleme

Little Miss Sunshine Severlerin İzlemesi Gereken 5 Fantastik Film!

0

2006 yılında çekilmiş olan bağımsız sinemanın en iyi örneklerinden Litte Miss Sunshine, gerçekçi bir perspektif ile aile kurmanın önemi ve aile bireylerinin kendi dünyalarını ve düşünce yapılarının muazzam bir şekilde tasvir edilmesiyle film birçok sinemasever tarafından hayranlıkla karşılanmıştır. Filmde karmaşa içerisinde yer alan Hoover ailesi dışarıdan bakıldığında tipik bir Amerikan ailesidir. İki çocukları ile sakin bir hayat süren evli çift,  bir büyük baba ve intihar etmiş ama başarılı olamamış bir kardeş ile kendilerini bir yolcuğun içinde bulurlar. Bu yolculuk hem gerçek hem de mecazi anlamda düğünlerin çözüldüğü noktadır. Komedi ve trajedileri bünyesinde barındıran Litte Miss Sunshine filmini severler için buna benzer güzel bir film listesini sizler için  hazırladık. İyi seyirler dileriz…

5. Thelma & Louise (1991)

Arkansaslı garson kız Louis erkek arkadaşından bıkmıştır. Umursamaz ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı ayartır. Birlikte özgürlük dolu ve eğlenceli bir haftasonu seyahatine çıkarlar.İlk uğradıkları yer olan barda özgürce dans ederler ve etraftaki insanlarla da hoş vakit geçirirler. Ancak beklenmedik şeyler olur ve Louis arkadaşıThelma’yı korumak için bir adamı öldürmek zorunda kalır. Artık polisler tarafından aranan iki arkadaş izlerini kaybettirmek zorundadır. Film 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve sonunda En İyi Özgün Senaryo ödülünü senaristi Callie Khouri’ye kazandırmıştır.

4. Groundhog Day (1993)

Bugün Aslında Dündü, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir hava durumu spikerinin maceralarını konu ediyor. Phil Connors, kamera karşısında eğlenceli ve samimi kişiliğiyle kendine has bir şöhreti olan biri, ancak kameralardan kurtulduğu andan itibaren kendini beğenmiş , kibirli bir adamdır. Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Burada yaşanan hayat ve mütevazi insanlardan iğrense de bu hayata bir günlüğüne, görevi için katlanmak zorundadır. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle baş başa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır ve nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır!

3. Silver Linings Playbook (2012)

Film Matthew Quick ‘in aynı isimli kitabından senaryolaştırılmıştır.Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), hayatında değer verdiği sevdiği her şeyi bir günde kaybetmiş bir adamdır. Yaşadığı bu travma sonrası ciddi bir patlama yaşar ve mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Tedavi sürecinin ardından hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evinde yaşamaya başlar.Pat’in asıl amacı düzgün bir adam olup , işine dönmek ve bu sayede karısı Vicky’i geri kazanmaktır. Fakat bunlar Pat’in sandığından daha zor olacaktır. Uyarlama senaryosunu ve yönetmenliğini David O. Russell’ın üstlendiği film dram ve komedinin iç içe geçtiği bir film. 8 dalda Oscar adaylığı alan filmde , Jennifer Lawrence göz alıcı performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülünü almıştır.

2. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump, 1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş, 1994 yapımı epik, romantik, komedi-drama dalında bir filmdir. Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump’ın Jenny isminde bir çocukluk arkadaşı vardır ve ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur. Robert Zemeckis tarafından çekilmiş ve Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field başrol oyunculuklarını yapmıştır.

1. Midnight in Paris (2011)

Sonbaharda evlenecek olan nişanlı Gil ve Inez , Inez’ in babasın iş seyahati için Paris’e gitmesini fırsat bilip , küçük bir tatil kaçamağı için bu güzel Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil’in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir…Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir… 64. Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi olan Woody Allen yönetmenliğindeki Paris’te Gece Yarısı’nın başrollerini Owen Wilson ve Rachel McAdams paylaşırken Gil’in edebiyat dünyasında karşılaştığı yıldızları Marion Cotillard, Kathy Bates, Carla Bruni, Adrien Brody gibi zengin bir oyuncu kadrosu canlandırıyor.Eğer siz de edebiyat ve sanatseverseniz, Woody Allen tarzı komik dokunuşlarla bezenmiş bu filmde Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi büyük isimlere de rastlamaktan büyük keyif alacaksınız…

Animasyon severler için Yerli Yapım: Fırıldak Ailesi

önceki yazı

Çağatay Ulusoy’lu Mücadele Çıkmazı, Yakında Netflix’te

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme