mizahgastesi bardak
Haber

Masal Diyarında Fantastik Bir Yolculuğa Çıkaran Tim Burton Filmleri

0

Film izlemek kimileri için boş zaman aktivitesi iken, kimileri için günlük rutinlerinin olmazsa olmazlarından biri. Film türleri konusunda çok seçici olan bir kitle de var önüne ne gelirse izleyen de. Bu derlememizde her iki kitlenin de severek izleyebileceği Tim Burton filmleri var. Hem güzel anlamlar ve mesajlar içeren, hem de görsel efektleri, renkli kostüm ve mekanları ile seyircilerini masal dünyalarına götüren Tim Burton’ ın yönettiği 5 muhteşem filmi sizlere sunuyoruz.

5. Beterböcek (Beetlejuice)

Yeni evli çift Barbara ve Adam geçirdikleri bir trafik kazası sonrası kendilerini birer hayalet olarak evlerinde bulurlar. Diğer insanlar tarafından görünmeyen bu çift, evlerine yerleşen bir ailenin varlığından rahatsız olurlar ve onları korkutup evlerinden göndermeye karar verirler. Fakat bu konularda onlardan daha başarılı olabilecek biri vardır, çift yeterince korkutucu olamadıkları için Beetlejuice’ dan yardım isterler. Fakat medet umdukları kişi aileyi korkutmakla kalmayıp Adam ve Barbara’yı da çileden çıkartır.

4. Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland)

Lewis Carrol’un yazdığı aynı adlı kitaptan uyarlanan bu film uzaktan bakıldığında çocuk filmi gibi görünse de içinde yetişkinlerin de kendi hayatlarından bir şeyler bulabileceği öğeler mevcut. Genç bir kızın beyaz bir tavşanı takip ederken düştüğü delikten bir harikalar diyarına geçmesini izliyoruz. Renkli karakterleriyle bizleri fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan “Alice Harikalar Diyarında” hem çocukların hem yetişkinlerin izlemesi gereken bir film.

3. Makas Eller (Edward Scissorhands)

Tim Burton filmlerinin büyük çoğunluğunda olduğu gibi Makas Eller filminde de başrolde Johnny Depp karşımıza çıkıyor. Filmde pastel renkli bir kasabanın yukarısında gizemli bir şatoda yaşayan diğer insanlardan farklı bir görünüme ve özelliğe sahip Edward’ın hikayesine konuk oluyoruz. Edward mucidinin ölmesiyle yarım kalmış bir canlıdır, görünüş olarak insanlardan tek farkı ellerinin yerinde keskin metal çubuklar olmasıdır. Edward’ ın insanların arasına karışmasıyla hem kasabanın hem de Edward’ın hayatı değişecektir. Film bizlere farklı olmanın ve farklılıkları tanımaya izin verip kabullenmenin güzel bir örneğini aktarıyor.

2. Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory)

Roald Dahl’ın aynı adlı kitabından uyarlanan bu Tim Burton filmi bizleri fantastik bir çikolata fabrikasında yolculuğa çıkarıyor. Tim Burton’ ın farklı tarzını konuşturduğu “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” dünyanın farklı yerlerinden, farklı aile yapılarına sahip 5 çocuğun çikolatanın içinden çıkan altın bilet ile gizemli ve lezzetli bir fabrika gezisine gitmelerini konu alıyor. Bir çocuk filmi gibi gözüken bu film seyircilere görsel şölen yaşatmanın yanı sıra, aile kavramının ne denli sıcak ve hayatı etkileyen bir yapı olduğunu da seyircilerine hatırlatıyor.

1.Büyük Balık (Big Fish)

Tim Burton’ın filmleri arasında öne çıkan, birbirinden fantastik ve renkli karakterleriyle bizleri sıcacık hikayelerde gezdiren Büyük Balık filmi Will Bloom’un hasta babasını ziyarete gitmesiyle başlıyor. Küçüklüğünden beri babasının hayatı ile ilgili olağanüstü hikayeler dinleyen Will artık bir yetişkin olduğu için bu hikayeleri sorgulamaya başlar ve hikayelerin aslını öğrenmek ister. Babasının anlattığı hikayelerle bizler de fantastik dünyalarda, bize çocukluğumuzu anımsatan bir gezintiye çıkarız. Will ile birlikte fantastik hikayelerin gerçekliğine dair ilginç bilgiler öğreniriz.

Jinda Zilan Kılıç
Sinema Yetkilisi / Kült Film Savunucusu

  ”Sinemanın Diğer Yüzü: Kısa Filmler” En iyi 5 Yerli Kısa Film

  önceki yazı

  Black Panther’in Başrol Oyuncusu Chadwick Boseman Hayatını Kaybetti

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  Yorumlar

  Yoruma Kapalı.

  Daha Haber