mizahgastesi bardak
İnceleme

Modası Hiç Geçmeyen Seri: Kolpaçino

Bir serinin başlamasına vesile olan Kolpaçino filminde her şey; evini kiraya veren Özgür’ün evini filmcilere değil de yakın arkadaşı Tayfun aracılığı ile Sabri abiye kiralamasıyla başladı. Yapımın üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, hemen hemen her ortamda repliklerine rastlayabiliyoruz.

Neden Bizlere Bu Kadar Hitap Etti?

Toplam 3 filmlik seride, bizlere en çok hitap eden film ilk filmdi. Ekrem Abi’nin sigarasını ağzına alışı, ”kim kimi koparıyor?” diye nazikçe soru sorması, Tayfun’un mantarlı kekleri ile hafızlara pek fazla şey kazıdı. Peki onca yıla rağmen neden halen gündemde? Bu olaylar silsilesinde şimdiye kadar yapılmamış, ilginç bir mizah seyri izlenmiş olarak görüyoruz. Toplam 5 dakika rolü olan Ekrem Abi halen gülünç bulunuyor ve şu anda bizim yaptığımız gibi film hakkında yıllar sonra içerik çıkartılacak kadar sağlam bir senaryo ve espri seviyesi mevcut. Bunun nedeni ise; olaylar ne kadar gerçeğin çok dışında olsa da yapılan espriler özellikle arkadaş ortamında, cümlenin arasına sıkıştırılıp gülünecek boyutta.

Senaryo, Replikler Ve Oyunculuklar

Şafak Sezer, film hakkında yapılan bir röportaj da ”İlk filmin senaryosunu yazarken, gülmekten yerlere yatıyorduk” diye bir açıklama yapmıştı. İkinci filmdeki ters köşeler, espriler gerçekten yine çok iyiydi. İkinci film, birinci filmin devam niteliğinde yeni olaylar silsilesini beraberinde getiriyor. Üçüncü filmde ise; Erkan Petekkaya’nın oyunculuğu dışında ilk filmlere nazaran çok beğenecek bir şey bulamadık. Yine de Kolpaçino replikleriyle arkadaş ortamımızı şenlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Şafak Sezer’den; ”Kolpaçino Dört Dörtlük” filminin sözünü almıştık. Heyecanla yeni filmi bekliyoruz. Yazımıza yavaş, yavaş son verirken ”Altın kapılarımız kan oldu Tayfun!” repliğine de yer vermek istiyoruz.

Sizler de önerdiğiniz yapımları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Keyifli seyirler.

Ahmet Çiçek
Yeni Nesil i9 Yazar / Yerli Film Sorumlusu

Komedyenliğin Farklı Yönü: DOĞU

önceki yazı

Yarım Kalan Diziler ve Yaratıcı Finaller

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.