mizahgastesi bardak
Derleme

Türk Sinemasının Unutulmaz 5 Polisiye Filmi

0

Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan, hafızalarımıza kazınan 5 polisiye filmi sizler için listeledik.

Av Mevsimi

Yavuz Turgul‘un senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği film; cinayet masasının tecrübeli ismi Ferman, Deli İdris ve Hasan’ın üstlendiği bir cinayet davası esnasında alt üst olan hayatlarını anlatıyor. Üstelik filmin oyuncu kadrosunda Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık gibi oyuncuların olması kaliteyi arşa çıkarıyor. Filmde genç bir kızın cinayetini araştıran cinayet masası ekibiyle ülkede oldukça saygı gören Battal Çolakzade isimli iş adamının karşı karşıya gelmeleri anlatılıyor. Battal Çolakzade’ye ise usta oyuncu Çetin Tekindor, Hayat veriyor.

Bir Zamanlar Anadolu’da

Nuri Bilge Ceylan‘a “64. Cannes Film Festivalinde” ödül getiren 2011 yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da, bir cinayet soruşturması için bir araya gelen emniyet güçlerinin 12 saatlik yolculuğunu anlatıyor. Filmin gerçek bir taşra hikayesi olması da dikkat çeken ayrı bir konu. Filmin oyuncu kadrosunda ise ; Muhammet Uzuner, Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ercan Kesal gibi oyuncular yer alıyor.

Ayrıca daha önce yapmış olduğumuz Bir Zamanlar Anadolu’da incelememize buradan ulaşabilirsiniz

Kanun Namına

Ayhan Işık ve Gülistan Deniz‘i başrol olarak yer aldığı 1952 yapımı ; Ayhan Işık’ı büyük bir üne kavuşturan bu yapım, birbirine aşık bir çiftin evlendikten sonra umulmadık şeyler yaşayarak hayatlarının alt üst olmasını anlatmaktadır.

Behzat Ç: Ankara Yanıyor

Televizyon ekranlarında İzlediğimiz Behzat Ç dizisinin beyaz perdeye aktarılan 2. filminde; Behzat Ç cinayet tayfanın yanı sıra Nejat İşler, Serenay Sarıkaya gibi popüler oyuncular yer alıyor. Cinayet Büro ekibi bir konuşma sırasında öldürülen bir Bakan cinayetini inceliyor. Mesajları, dikkat çektiği konular ve polislerin yaşadığı gerilimi gözler önüne seren yapımı ilk fırsatta izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Cingöz Recai

Peyami Safa‘nın yarattığı karakter yıllar sonra tekrar karşımıza çıkıyor. Bir soygun planlayan Recai ve peşindeki Mehmet Rıza Komiser’in nefes kesen kovalamacasını anlatıyor. Haluk Bilginer ve Kenan İmirzalıoğlu oyunculuklarının birleştiği başka bir hikaye olan bu filmde, yıllar sonra sahalara geri dönüş yapan Cingöz Recai adlı hırsız ve başkomiser Mehmet Rıza’nın uzun süren kovalamacası anlatılıyor. Kılıktan kılığa giren ve iyiliksever hırsız olan Cingöz Recai’nin bu hikayesi Peyami Safa’nın ortaya koyduğu karakterin üçüncü sinema uyarlaması ünvanını taşıyor. Bu filmin yönetmenliğini ise Onur Ünlü üstleniyor.

Fatih Küloğlu
Yazar / hayalperest

Her Rolün Adamı: Nejat İşler

önceki yazı

Kovala Filmi EXXEN’de Yayınlanacak

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme