mizahgastesi bardak
Derleme

İlham Veren Hikayeleriyle Gerçek Yaşamdan Uyarlanan Filmler

0

Sinema sektöründe başarı sağlamış ve insana ilham kaynağı olmuş pek çok film vardır. Ancak bazıları vardır ki her kesime hitap eder. Sadece her kesime hitap etmekle kalmaz kişilere ders niteliğinde öğüt verir. Madem yeni yıla girdik ve 2020’yi tarihin tozlu sayfalarına gömmek istiyoruz, o zaman yeni başlangıçları anlatan, ilham veren hikayeleriyle gerçek yaşamdan uyarlanan filmlere bir göz atalım. 

The Passenger 

Michelangelo Antonioni (1981)

Jack Nicholson‘ı hiç alışık olmadığımız sakin ve rahat bir rolde gördüğümüz film, durgunluğu ve sessizliğiyle rahatsız edici ama yine de kendinden bile kaçmaya çalışan ve yenilik arayan bir adamın dramatik ve  çarpıcı hikâyesini anlatıyor. 

Trumbo 

Jay Roach (2016)

Dalton Trumbo‘nun hayat hikâyesine odaklanan 2015 yapımı biyografik filmde, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Hollywood’un en başarılı senaristlerinin, oyuncularının ve yönetmenlerinin siyasi görüşleri nedeniyle kara listeye alınıp hapis yatmalarını izliyoruz.

Alice Artık Burada Oturmuyor 

Martin Scorsese (1974)

Martin Scorsese‘nin gençlik dönemlerinde çektiği filmde, eşini kaybeden ve oğluyla birlikte yaşayan bir kadının çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için şarkıcı olmaya çalışması anlatılıyor. Üstelik filmde Jodie Foster da ilk rollerinden birinde yer alıyor. 

Tina: Aşkın Bununla Ne İlgisi Var

Brian Gibson (1993)

Müzisyen Tina Turner‘ın yıldızlığa yükselişinin ve istismarcı kocası Ike Turner’dan kurtulabilme cesaretini nasıl kazandığını anlatan film, müzisyenin gerçek hayat hikâyesinin yumuşatılmış hali gibi dersek sizi nasıl bir dram ve başarı öyküsünün beklediğini anlayabilirsiniz. 

Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire) 

Cameron Crowe (1996)

Tom Cruise ve Renée Zellweger‘in başrollerini paylaştığı romantik filmde, başarılı bir spor menajeri olan Jerry Maguire’ın işini, tüm sporcularını kaybetmesini ve elinde kalan tek sporcusu olan bir atletle yepyeni bir başlangıç yapmasını izliyoruz. 

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Ödül Kokan Film: Parazit

önceki yazı

Öyle Bir “Son Yaz” Ol ki Tut Yaprakları

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme