mizahgastesi bardak
İnceleme

Öyle Bir “Son Yaz” Ol ki Tut Yaprakları

0

2021’le birlikte yayın akışına giren Son Yaz dizisi bize yeni yılla beraber yeni umutlar da vaat etti diyebiliriz. Başta oyuncu kadrosuyla izleyicilerini heyecanlandıran dizi, FOX ekranlarında bizi nihayet karşıladı. Biz de televizyonda izlenebilecek böyle bir nimet bulmuşken fikirlerimizi paylaşmak istedik. Özdemir Asaf’ın Umut Yaprakları şiiriyle şu şekilde bütünleşiyor dizi: “Öyle bir son yaz ol ki tut yaprakları“ailene sahip çık.

Son Yaz dizisi karakterleri, oyuncuları

Hikâyesi

Son Yaz dizisi konusu

Başlıkta da belirttiğimiz gibi yer yer dram ve adrenalin gördüğümüz bir havaya sahip dizi. Dram, hikayenin akışını belirlerken adrenalinle de diziden kopmamamız sağlanıyor. Yani ekranlara bağımlılık yaratacak bir dizi izlenimi veriyor. Adrenalin ve dram türündeki yapımlara nazaran gündüz çekimlerine daha çok yer veren dizide sıra dışı bir hikayenin sıradan dertleri ele alması da oldukça dikkat çekici. Dizi; günlük hayatta başımıza gelmesi mucize olacak bir kovalama sahnesinden sonra, bir aile dramı sahnesiyle bizi içine çekmeyi başarıyor. Temelde Savcı Selim’in (Ali Atay) kopma evresindeki aile yapısı ve suç lideri Selçuk Taşkın’ın (Arif Pişkin) oğlu Akgün Taşkın’la (Alperen Duymaz) olan ilişkisiyle diziden önermeler görebiliriyoruz. Özellikle Selçuk Taşkın’ın oğlunu iyi bir baba olamayan Selim’e emanet etmesiyle aslında ikisinin de aile yapısıyla ilgili yeni şeyler öğrenmesine tanıklık etmeye başlıyoruz. Hatta bu ilişkileri karakter analizleriyle daha derinlemesine inceleyelim.

Selçuk Taşkın
(Arif Pişkin)

Ünlü suç lideri Selçuk Taşkın’ın şu anda tek varlığı oğlu. Onun iyi bir hayat yaşaması uğruna kendi çizgilerini ve kanunlarını silmiş bir adam. Yapacağı tanıklıkla büyük düşmanlar edinmeyi göze almış ama oğlunu hem suç dünyasından hem de bu başıboşluktan kurtarmak için onun başına bir devlet adamı olan Selim Kara’nın geçmesini istemiştir. İlerleyen bölümlerde bu karakterin gücünü daha fazla görebiliriz. Hem Selim Kara’ya uyarılarda bulunabilir hem de hedefler gösterebilir.

Savcı Selim Kara
(Ali Atay)

Selçuk Taşkın’ın tutuklanmasına sebep olmuştur. İşinde oldukça da başarılıdır fakat bu başarı ona mutluluk getirmemiştir, getirmeyecektir. Eşinin boşanma isteğine karşın hala aynı aşkı beslemeye devam eden Selim, oğlu tarafından çok sevilip sayılsa da kızıyla da iletişimsizlik kurbanı bir tavırla karşılanıyor. Karakter ilerleyen süreçlerde eşiyle olan boşanma evresinden kurtulup kızının sevgisini ve güvenini de geri kazanmaya çalışacaktır. Aynı zamanda kızının Akgün Taşkın’la olan yakınlığına vereceği tepkiyi de merak ediyoruz.

Akgün Gökalp Taşkın
(Alperen Duymaz)

Selçuk Taşkın’ın oğludur. Aynı zamanda bu yolu benimsemiş ve kendine suç dünyasında bir yer edinmeye çalışmıştır. Babasının yapacağı tanıklıkla beraber babasına öfkeyle bakan Akgün, şu anda Savcının elinin altındadır. İlerleyen bölümlerde Savcının kızı Yağmur Kara’yla olan yakınlıklarının artacağını düşündüğümüz karakterin şu anda plansız oluşu bütün ters köşe tahminlere açık gibi duruyor.

Canan Kara
(Funda Eryiğit)

Savcı Selim’in eşi olan Canan Kara şu anda evliliğinin yürümediğini düşünüyor. Pek de haksız sayılmamakla birlikte aslında eşine olan sevgisini de içinde bir yerlerde koruyor. İlerleyen bölümlerde daha sık ismini duyacağımız Fatih Doğanay (Emre Karayel) ise Selim’den daha çok soğumasına neden olabilir. Sonuçta avukatlık mesleğine geri dönmeyi düşünen Canan’ın bu bu talebini Fatih de bir şekilde duyacaktır. Ya da Selim’in kızından alacağı puanlar evliliğini yeniden korumasını sağlayabilir.

Son Yaz dizisi oyuncusu Hafsanur Sancaktutan (Yağmur Kara) karakteri analiziYağmur Kara
(Hafsanur Sancaktutan)

Sevgilisi Kaan da olmak üzere kimseyle net ve samimi bir ilişki kurmayan Yağmur Kara, hayatına yeni giren Akgün’le de kafası karışık bir ilişki yaşıyor. Babasını sevmek isteyen Yağmur, ailedeki kilit görevini görüyor. Bir noktanın üstünden sonsuz doğru çizgisinin geçebileceği gibi Yağmur da hikayedeki birçok sonuca bizi götürebilecek bir karakter gibi duruyor.

Dizinin oyuncularıyla yapılan bir özel röportajı da sizin için buraya bırakıyoruz.

İlk kez 1 Ocak Cuma akşamı FOX’ta yayınlanan Son Yaz, yine ilk bölümüyle YouTube trendlerinde de kendine yer buldu. Dizide daha birçok başarılı oyuncu yer alıyor ancak ilk bölüm itibariyle dizide dikkatimizi en çok çeken karakterleri sizin için inceledik. Dizinin izleyenlerine iyi seyirler dilerken emekçilerine de bol reytingler diliyoruz.

Sizin için Son Yaz dizisini inceledik. Diğer inceleme yazılarımızı okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

İlham Veren Hikayeleriyle Gerçek Yaşamdan Uyarlanan Filmler

önceki yazı

Frederic Chopin ve Filmlere Konu Olmuş İlginç Hayatı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.