mizahgastesi bardak
Derleme

Yerli Filmlerde Söylenen Unutulmaz Şarkılar

0

Filmler ve müzikler aslında birbiriyle çok ilişkilidir. Bazı filmler bazı şarkılara, bazı şarkılarsa bazı filmlere ilham olabiliyor. Dolayısıyla yerli filmlerde söylenen şarkılar da unutulmaz sahnelere yol açmıştır. Biz de sizin için bu şarkıları derledik.

Mavi Boncuk – Bir Gece Ansızın Gelebilirim

Emel Sayın’la Tarık Akan’ın göz göze geldiği, samimiyetin doruk noktasına çıktığı bu eşsiz, özel ve güzel anın hafızalara kazınmasına neden olan bu şarkıyı ne unutturabilir ki insana. Kemal Sunal’ın yine “Şabanlık” yaptığı, şarkının sözlerini karıştırdığı, bu şarkı unutulmazdır. Dolayısıyla hem film, hem şarkı, hem o sahne hem de Emel Sayın’la Tarık Akan’ın aşk dolu bakışmaları bakmasak da görebildiğimiz bir manzara güzelliğindedir.

Hababam Sınıfı – Neler Oluyor Hayatta

Bir sabah yataktan kalkarken o günün güzel geçmesini sağlayacak yegâne şarkıdır bu şarkı. O erkek yatakhanesindeki arkadaşlık ortamı mı desek, melodinin içimizi kıpır kıpır ettirmesi mi desek, bir sihri var bu şarkının. Aslında Hababam Sınıfı serisinde çeşitli şarkılara yer verilse de bu şarkının yüzümüzde oluşturduğu tebessüm bambaşkadır.

Neredesin Firuze – Ya Evde Yoksan

Sonunda Demet Akbağ’ın “Olur mu çocuklar. Ben hep evdeyim.” repliğiyle biten şarkı, bu replik sayesinde pandemi döneminde de yeniden hortlatılmıştır. Şarkıcı kimliği de olan Özcan Deniz’in yanında Emmy ödüllü sanatçımız Haluk Bilginer’in efsane performansı ve müthiş kareografisiyle söylenen bu şarkıyı anmamak olmaz.

Dağ 2 – Affet

Yerli filmlerde söylenen şarkılar - Dağ 2 "Affet"

Bu film, askeri filmler arasında özel bir yere sahiptir. Hatta direkt bu sahne bile Alper Çağlar için özel bir yere sahiptir diyebiliriz. Sonuçta Müslüm Gürses’ten duyduğumuz bu şarkının o an, o duygularla, orada, o şekilde söylenmesi tüyleri diken diken eden bir sahneden fazlasını oluşturuyor.

Av Mevsimi – Hayde

Ülkemizin nadide sanatçılarından Kazım Koyuncu’nun hayatımıza kattığı bu şarkı, Av Mevsimi filminde Cem Yılmaz’ın yorumuyla farklı bir kıvama girmişti. Dolayısıyla gündelik konuşmamızda “haydi” yerine bu şarkının melodisi ile birlikte “hayde” dememize neden olan bu şarkıyı dinlemek için, bu filmi de izlemek için sebep aranmaz; izlenir, dinlenir.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Sahipsiz Bir Kadının Öyküsü: Yatık Emine

önceki yazı

Yeni BluTV Dizisi Acans’tan İlk Fragman Yayınlandı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme